Rio: Fognini przerwał 12-letnią passę Nadala!

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Fabio Fognini jako pierwszy tenisista od dwunastu lat wygrał z Rafaelem Nadalem półfinał turnieju ATP na kortach ziemnych! W Rio de Janeiro Włoch triumfował 1:6, 6:2, 7:5 i o tytuł zagra z Davidem Ferrerem.

Pierwszy set w żaden sposób nie zapowiadał sensacyjnego zakończenia spotkania. Broniący tytułu Hiszpan, mimo pewny problemów z serwisem (3 podwójne błędy i 55 procent trafionego pierwszego podania), w kluczowych punktach grał bardzo pewnie, zapisał na konto pięć pierwszy gemów i całą partię 6:1.

Już w gemie otwarcia drugiego seta, broniący tytułu Nadal doprowadził do breaka. Fognini natychmiast stratę odrobił, ale w trzecim gemie „Rafa” zdobył kolejne przełamanie. Od stanu 1:2 pięć kolejnych gemów wygrał jednak Włoch, doprowadzając tym samym do trzeciej partii.

Tym razem obaj tenisiści przez długi czas pilnowali serwisu, a rozstrzygający moment nastąpił dopiero w dwunastym gemie. W rywalizacji na przewagi Nadal przy własnym podaniu wybronił dwa meczbole. Fognini doprowadził do trzeciej okazji i w niesamowitym stylu ją wykorzystał (dowód poniżej).

27-latek z Sanremo jest czwartym tenisistą na przestrzeni dwunastu miesięcy, który zdołał wygrać z Nadalem na kortach ziemnych (w ubiegłym sezonie dokonali tego tylko David Ferrer, Novak Dżoković oraz Nicolas Almagro). Ponadto tym spotkanie zakończyła się niesamowita seria pięćdziesięciu dwóch kolejno wygranych półfinałów na czerwonej mączce przez „Rafę”.

Jestem naprawdę szczęśliwy z tego meczu – przyznał Fabio Fognini – Pokonałem najlepszego tenisistę na tej nawierzchni (…) Rafa zawsze jest wymagającym rywalem. W drugim secie grałem naprawdę dobrze i starałem się trochę zmienić podejście, na bardziej optymistyczne.

Dla Włoch finał Rio Open jest czwartym takim osiągnięciem w rozgrywkach ATP (wszystkie trzy wcześniejsze finał notował także na kortach ziemnych). O drugi tytuł Fabio Fognini zagra z Davidem Ferrerem.

Rozstawiony z numerem dwa Hiszpan pokonał Andreasa Haidera-Maurera 7:5, 6:1. 74. w rankingu Austriak otworzył mecz od wygrania dwóch pierwszych gemów, ale z biegiem rywalizacji inicjatywę zaczął przejmować znacznie bardziej doświadczony Ferrer.

Półfinały singla:
Fabio Fognini (Włochy, 4) – Rafael Nadal (Hiszpania, 1) 1:6, 6:2, 7:5
David Ferrer (Hiszpania, 2) – Andreas Haider-Maurer (Austria) 7:5, 6:1

Finał debla:
M. Klizan, P. Oswald (Słowacja, Austria) – P. Andujar, O. Marach (Hiszpania, Austria) 7:6(3), 6:4