Rio: Nadal pewnie w drugiej rundzie

/ Krzysztof Sawala , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Rafael Nadal od zwycięstwa rozpoczął tegoroczne występy na kortach ziemnych. W pierwszej rundzie Rio Open Hiszpan spokojnie pokonał reprezentanta gospodarzy Thomaza Bellucciego. W turnieju dalej gra też David Ferrer.

Starcie z Brazylijczykiem było pierwszym meczem 14-krotnego mistrza turniejów wielkoszlemowych od gładkiej porażki w ćwierćfinale Australian Open z Tomasem Berdychem. Nadal mówił wówczas, że czuje się dobrze fizycznie po zeszłorocznych problemach ze zdrowiem i z niecierpliwością czeka na rywalizację w Rio de Janeiro. Wtorkowy występ przeciwko Bellucciemu potwierdził, że trzeci tenisista rankingu ATP odzyskuje właściwą dyspozycję.

Nadal przełamał rywala w piątym gemie otwierającego seta, ale dość niespodziewanie przewagę breaka roztrwonił i na tablicy pojawił się wynik 4:4. Wtedy jednak Hiszpan raz jeszcze zaatakował podanie Brazylijczyka, dzięki czemu pierwsza partia powędrowała na jego konto. Dwa wygrane gemy od stanu 4:4 i cztery kolejne od początku drugiej odsłony spotkania dały faworytowi pełną kontrolę nad przebiegiem wydarzeń na korcie. Bellucci zdołał jeszcze zapisać po swojej stronie honorowego gema, ale po 90 minutach przegrał wyraźnie 4:6 1:6. Na Nadala w drugiej rundzie czeka inny zawodnik z Półwyspu Iberyjskiego Pablo Carreno Busta, który po długim pojedynku wyeliminował Carlosa Berlocqa.

Rozstawiony w Rio Open z numerem dwa David Ferrer, podobnie jak Nadal, miał dość spokojny początek turnieju. Mieszkający w Walencji zawodnik bez większych problemów poradził sobie z rodakiem Danielem Gimeno-Traverem. 32-latek wygrał 6:4 6:3 i o ćwierćfinał zagra z Thiemo de Bakkerem.

Niezwykle emocjonujący przebieg miało starcie Fabio Fogniniego z Jirim Veselym. Włoch fatalnie otworzył spotkanie, przegrał pierwszego seta niemal bez walki 1:6, ale w drugim pozbierał się i doprowadził do tiebreaka. W nim jednak wydawało się, że zaliczy kolejną bolesną porażkę we wczesnej fazie turnieju, bowiem Czech objął komfortowe, na pozór, prowadzenie 6-3. Tenisista z San Remo jednak niespodziewanie obronił trzy piłki meczowe, a po kilku chwilach sam zamknął seta przy drugiej okazji. Zwycięska dogrywka z drugiej partii całkowicie zmieniła obraz meczu, a Fognini wykorzystał dobry moment i błyskawicznie rozstrzygnął trzeciego seta 6:1.

To było dziwne spotkanie. Grałem dosłownie katastrofalnie na samym początku, a w drugiej partii zmarnowałem dogodne okazje. Miałem trochę pecha w niektórych sytuacjach, ale postanowiłem walczyć o każdy punkt. Po obronie trzech meczboli zrobiło się jednak trochę łatwiej. Mojemu rywalowi musiało być trudno zebrać się po sytuacji, w której był tak blisko zwycięstwa, dzięki czemu szala przechyliła się na moją stronę – stwierdził po meczu Włoch, który w drugiej rundzie będzie się mierzył z Pablo Andujarem.

O ćwierćfinał Rio Open powalczą też Blaż Rola oraz Juan Monaco. Obaj w meczach otwierających zmagania w Brazylii uporali się z rozstawionymi przeciwnikami. Słoweniec wyeliminował turniejową „piątkę” Leonardo Mayera, który poddał mecz przy stanie 1:4 w trzecim secie. Spotkania nie dokończył też Santiago Giraldo, rozstawiony z numerem siedem, który zszedł z kortu przy wyniku 3:6 0:3. Dobrą passę kontynuuje Pablo Cuevas. Urugwajczyk, który w ostatnią niedzielę triumfował w turnieju w Sao Paolo. Cuevas we wtorek w trzech setach pokonał Nicolasa Almagro.

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) – Thomaz Bellucci (Brazylia) 6:4, 6:1
David Ferrer (Hiszpania, 2) – Daniel Gimeno-Traver (Hiszpania) 6:4, 6:3
Fabio Fognini (Włochy, 4) – Jiri Vesely (Czechy) 1:6, 7:6(7), 6:1
Blaż Rola (Słowenia) – Leonardo Mayer (Argentyna, 5) 4:6, 7:6(3), 4:1 i krecz Mayera
Pablo Cuevas (Urugwaj, 6) – Nicolas Almagro (Hiszpania) 4:6, 6:3, 6:4
Juan Monaco (Argentyna) – Santiago Giraldo (Kolumbia, 7) 6:3, 3:0 i krecz Giraldo
Martin Kliżan (Słowacja, 8) – Duszan Lajović (Serbia) 6:4, 0:6, 6:4
Joao Souza (Brazylia) – Facundo Arguello (Argentyna) 6:2, 6:1
Pablo Carreno Busta (Hiszpania) – Carlos Berlocq (Argentyna) 6:3, 6:7(3), 6:0
Pablo Andujar (Hiszpania) – Paolo Lorenzi (Włochy) 3:6, 6:0, 6:3
Albert Montanes (Hiszpania) – Maximo Gonzalez (Argentyna) 4:6, 6:4, 6:0
Federico Delbonis (Argentyna) – Diego Schwartzman (Argentyna) 6:7(8), 7:6(6), 2:1 i krecz Schwartzmana