Rotterdam: Simon przerywa niemoc w rywalizacji z Murrayem

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Rozstawiony z „jedynką” Andy Murray w ćwierćfinale turnieju w Rotterdamie został zatrzymany przez Gilles Simona. W gronie półfinalistów znalazło się z kolei trzech pozostałych najwyżej klasyfikowanych tenisistów – broniący tytuł Tomasz Berdych, a także Milos Raonic i Stan Wawrinka.

Simon przerwał w piątek serię dwunastu kolejnych porażek z Murrayem. Francuz już w gemie otwarcia przełamał „na sucho” wyżej notowanego rywala, a drugiego breaka dołożył w piątym gemie. W końcówce partii sporo było jednak emocji, gdyż Szkot od stanu 1:5 wygrał trzy kolejne gemy, jednak przy kolejnym podejściu Simon zakończył partię, wykorzystując drugiego setbola.

W drugim secie scenariusz był zbliżony. Tym razem Francuz rozpoczął od wygrania czterech pierwszych gemów. Murray zdołał doprowadzić do stanu 2:4, ale była to jego ostatnia zdobycz w tym meczu.

To był dla mnie wspaniały mecz – przyznał szczęśliwy Simon. – Przegrałem z nim dwanaście ostatnich spotkań, więc to zwycięstwo jest dla mnie niespodziewane. Już w dwóch ostatnich naszych meczach grało mi się z nim lepiej. Dwa razy wygrałem pierwszego seta i miałem przewagę przełamania w drugim, więc byłem bliski zwycięstwa. Myślę, że to dodało mi pewności siebie w dzisiejszym spotkaniu.

O miejsce w finale Gilles Simon zagra z Tomaszem Berdychem. Broniący tytułu Czech zaprezentował znakomity tenis w konfrontacji z Gaelem Monfilsem, wygrywając 6:1, 6:4. Mecz trwał 71 minut, a Francuzowi nie udało się doprowadzić nawet do jednej okazji na przełamanie. Było to piąte spotkanie pomiędzy tymi tenisistami i czwarte zwycięstwo Czecha.

""

To był bardzo dobry mecz – ocenił Berdych. – Byłem w stanie poprawić w kilku elementach moją grę w stosunku do meczu z wczoraj, a to był mój cel. Udało mi się cały czas trzymać obranej taktyki.

W drugim półfinale Stan Wawrinka zmierzy się z Milosem Raonicem. Szwajcar pokonał w piątek Gilles Mullera 7:6(3), 6:3. – To był z pewnością mój najlepszy mecz w tym tygodniu – przyznał ubiegłoroczny mistrz Australian Open. – Wspaniale czułem się na korcie. Nigdy nie jest łatwo grać przeciwko Gillesowi. On dysponuje potężnym serwisem, co wywiera sporo presji. Wiadomo, że nie będzie zbyt wielu okazji na przełamanie, ale ja jestem bardzo zadowolony ze swojej gry.

Ostatni piątkowy pojedynek przyniósł jedyny trzysetowy ćwierćfinał. Milos Raonic wygrał z Serhijem Stachowskim 2:6, 6:3, 6:4.

Ćwierćfinały singla:
Gilles Simon (Francja, 8) – Andy Murray (Wielka Brytania, 1) 6:4, 6:2
Milos Raonic (Kanada, 2) – Serhij Stachowski (Ukraina) 2:6, 6:3, 6:4
Tomasz Berdych (Czechy, 3) – Gael Monfils (Francja) 6:1, 6:4
Stan Wawrinka (Szwajcaria, 4) – Gilles Muller (Luksemburg) 7:6(3), 6:3

Ćwierćfinał debla:
A. Begemann, R. Haase (Niemcy, Holandia, WC) – M. Granollers, M. Lopez (Hiszpania, 2) 7:5, 4:6, 10-7