Pogrom faworytów w Rotterdamie!

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atptennis.com, foto: atptennis.com

Sensacyjny przebieg ma turniej ABN AMRO World Tennis Tournament. Do ćwierćfinałów silnie obsadzonej imprezy w Rotterdamie nie przeszedł żadne tenisista rozstawiony. Dziś swoje mecze przegrali m.in. Rafael Nadal, Nikołaj Dawidienko, David Ferrer oraz Tomas Berdych!

Największą niespodzianką jest oczywiście porażka najwyżej rozstawionego w zawodach Rafael Nadal. Hiszpan przegrał z 42 na świecie Andreasem Seppim 3:6, 6:3, 6:4. W meczu pierwszej rundy z Lleytonem Hewittem Włoch obronił jedną piłkę meczową przy serwisie Australijczyka, by ostatecznie zwyciężyć w tie-breaku trzeciego seta. W dzisiejszym spotkaniu niewiele brakowało, by los się od Seppiego odwrócił, gdyż przy stanie 5:2 w trzeciej partii to Nadal wybronił dwa match pointy, jednak straty drugiego break zniwelować już nie zdołał.

„Grałem dzisiaj mój najlepszy tenis, gdy grasz przeciwko nie mu musi dać z siebie 110 procent,” powiedział po swoim życiowym sukcesie Seppi. „Starałem się uderzać piłki jak najszybciej i w ten sposób wywierać na nim presje.”

W swoim pierwszym tegorocznym ćwierćfinale turnieju ATP 24-letni Włoch zagra ze Szwedem Robinem Soderlingiem. Tenisista ze Skandynawii w sześćdziesiąt dziewięć minut pokonał Fernando Verdasco, oddając rywalowi pięć gemów.

Słabo zaprezentował się w czwartek na korcie Nikołaj Dawidienko. Rosjanin przegrał z Michaelem Llodrą 3:6, 5:7. Francuz wykorzystał w tym spotkaniu wszystkie trzy break pointy, jakie sobie wywalczył, a przy własnym podaniu obronił siedem z ośmiu piłek na przełamanie. Llodra rozpoczął tegoroczny sezon od wygranego turnieju w Adelajdzie i ćwierćfinału w Auckland, następnie było znacznie gorzej, gdyż Francuz w pierwszej rundzie Ausrtalian Open przegrał w trzech setach właśnie z Dawidienką, a przed tygodniem odpadł w drugiej rundzie turnieju w Marsylii, przegrywając z Paulem-Henri Mathieu.

O awans do półfinału Michael Llodra zmierzy się ze startującym z „dziką kartą” Robinem Haasem. Holender wprawił we wtorek w euforie rotterdamską publiczność, eliminując Andy Murraya. We wczorajszym spotkaniu reprezentant gospodarzy pokonał natomiast 5:7, 6:3, 6:3 Michaela Berrera. Ostatnim holenderskim tenisistą, który wygrał halowy turniej w Rotterdamie był Jan Siemerink, a miał to miejsce jedenaście lat temu. Haase nie jest bez szans by ten wynik powtórzyć, szczególnie pod nieobecność w ćwierćfinałach tenisistów rozstawionych.

Furorę w południowej Holandii robi Misha Zverev. Niemiecki kwalifikant w pierwszej rundzie pokonał Philippa Kohlschreibera 7:5, 7:5, a w drugiej wyeliminował rozstawionego z trójką Davida Ferrera! Urodzony w Moskwie, ale reprezentujący barwy naszych zachodnich sąsiadów tenisista zwyciężył w godzinę i dwadzieścia pięć minut 6:2, 7:5.

W ćwierćfinale Zverev spotka się z chorwacki wieżowcem Ivo Karlovicem, który pokonał Tomasa Berdycha 6:4, 6:4.