Australian Open: Berdych zdominował Nadala, jest w półfinale

Tomas Berdych został pierwszym półfinalistą Australian Open. Czech w wielkim stylu pokonał Rafaela Nadala 6:2, 6:0, 7:5.

W dwóch pierwszych setach Berdych całkowicie zdominował byłego lidera rankingu – świetnie returnował, wytrzymywał wymiany z głębi kortu i umiejętnie wykorzystywał okazje do przyśpieszenia. W przypadku Nadala po raz kolejny zobaczyliśmy „dwie twarze”.

Przez pierwszą godzinę gry (tyle dokładnie trwały dwa sety) hiszpański tenisista wyglądał no mocno osłabionego, nieprzygotowanego do tej rywalizacji na tym poziomie. W międzyczasie Nadal znów zażył tabletki i to najwyraźniej przyniosło efekt.

""

W trzecim secie kibice na Rod Laver Arena w końcu otrzymali widowisko na jakie czekali. Nadal walczył na całego, lepie czytał serwis rywala, a od czasu do czasu zachwycał winnerami z forhendu. Berdych utrzymał jednak wysoką koncentrację, pewnie serwował. W ósmym gemie Czech wybronił break point, a przy 5:4 miał dwa meczbole. Nadal przy obu zagrał wygrywające serwisy i ostatecznie doszło do tie breaka.

Tego perfekcyjnie rozpoczął Czech, z pomocą skutecznego serwisu i dwóch doskonałych returnów, prowadził przy zmianie stron 5-1. Nadal wygrał trzy kolejne punkty, ale przy 4-5 znów „nadział” się na wygrywający return rywala. Pierwszego meczbola (trzeciego w całym spotkaniu) Hiszpan jeszcze wybronił, przy kolejnym Berdychowi nie zadrżała ręka i serwisem rozstrzygnął sprawę (return Nadala trafił w taśmę i niewiele brakował, by piłka prześlizgnęła się na drugą stronę). Spotkanie trwało dwie godziny i 13 minut.

""

Był to już dwudziesty drugi mecz pomiędzy tymi tenisistami i dopiero czwarte zwycięstwo Tomasa Berdycha. 29-letni Czech drugi rok z rzędu wystąpi w półfinale Australian Open. Jego rywalem będzie zwycięzca pojedynku sesji wieczornej na Rod Laver Arena, pomiędzy Andy Murrayem, a ulubieńcem publiczności Nickiem Kyrgiosem.