Auckland: nieudane otwarcie Gulbisa

/ Anna Niemiec , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Ernest Gulbis nie najlepiej rozpoczął nowy sezon. Łotysz przegrał pierwszy mecz w Heineken Open z Jirzim Vesely. Do ćwierćfinału awansowali Kevin Anderson, Steve Johnson i Donald Young.

W pierwszym secie kwalifikant z Czech dwukrotnie zdołał przełamać bardziej utytułowanego rywala i wygrał tę odsłonę meczu 6:2. W drugiej partii to półfinalista Roland Garros był lepszy o jedno przełamanie i wyrównał stan rywalizacji. W decydującym secie Gulbis był jednak zupełnie bezradny i zdołał wygrać tylko jednego gema.

Kevin Anderson czwarty raz bierze udział w nowozelandzkiej imprezie, ale dopiero teraz udało mu się odnieść pierwsze zwycięstwo. Tenisista z RPA pokonał w dwóch setach Jana-Lennarda Struffa. W pierwszym secie tenisista rozstawiony z numerem 4 prowadził 5:4 i serwował, żeby zapisać pierwszą partię na swoim koncie, ale nie wykorzystał okazji. Doszło do tiebreaka, w którym po zaciętej walce wygrał tenisista z Afryki. W drugiej odsłonie meczu zdecydowanie lepszy był już Anderson.

Myślę, że miałem tutaj trochę pecha wcześniej – powiedział po meczu zwycięzca. – W zeszłym roku się zatrułem się, a dwa lata temu miałem kontuzję kolana. W tym roku przyjechałem tutaj w 100% zdrowy i bardzo się z tego cieszę.

Przeciwnikiem Kevina Andersona w ćwierćfinale Heineken Open będzie Steve Johnson, który w trzech setach pokonał Pablo Carreno Bustę. Tenisista z RPA w zeszłorocznej edycji nowozelandzkiej imprezy przegrał właśnie z Amerykaninem.

On ma potężny serwis i mocno uderza z linii końcowej – skomplementował swojego następnego rywala tenisista ze Stanów Zjednoczonych. – W zeszłym roku miałem kilka okazji przy jego podaniu i potrafiłem je wykorzystać. To będzie jeden z tych dni, kiedy chcesz przebić tyle returnów ile tylko się da i równocześnie musisz pilnować własnego serwisu.

Do najlepszej ósemki turnieju awansowało również dwóch „szczęśliwych przegranych”. Alejandro Falla pokonał Kenny’ego de Scheppera, a Lucas Pouille okazał się lepszy Michaela Venusa. W ćwierćfinale Heineken Open zagrają również Albert Ramos-Vinolas oraz Donald Young.

Druga runda singla
Jiri Vesely (Czechy, Q) – Ernerst Gulbis (Łotwa, 2) 6:2 3:6 6:1
Adrian Mannarino(Francja) – Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 3) 6:2 2:1i krecz Bautisty Aguta

Druga runda debla
P. Carreno Busta, G. Garcia-Lopez (Hiszpania) – M. Fyrstenberg, S. Gonzalez (Polska, USA) 6:4 6:4
A. Peya, B. Soares (Austria, Brazylia, 2) – J. Brunstrom, S. Lipsky (Szwecja, USA) 6:4 6:3
A. Sitak, M. Venus (Nowa Zelandia, WC) – J. Cabal, R. Farah (Kolumbia, 3) 6:4 3:6 10:8
R. Klaasen, L. Paes (RPA, Indie, 4) – J. Murray, J. Peers (Wlk. Brytania, Australia) 7:6(3) 4:6 10:6
Y. Lu, O. Marach (Tajwan, Austria) – J. Struff, D. Thiem (Niemcy, Austria) 7:6(3) 6:3