Bazylea: Federer i Nadal nie tracili czasu

/ Anna Niemiec , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

W środę swoje mecze wygrały dwie największe gwiazdy Swiss Indoors Basel, Roger Federer i Rafael Nadal. Zwyciężył również Grigor Dimitrow, a niespodziewanie z turniejem pożegnał się Ernerst Gulbis.

Szwajcarski mistrz potrzebował zaledwie 47 minut, żeby pokonać 6:2 6:1 Gilles Mullera. Były lider światowego rankingu imponował formą serwisową. W drugim secie faworyt gospodarzy nie stracił ani jednego punktu przy własnym podaniu.

Jestem bardzo szczęśliwy z tego, jak ten pierwszy mecz się potoczył – powiedział „Maestro”. – Tym razem było zupełnie inaczej niż Szanghaju, gdzie obronił pięć piłek meczowych. Tym razem kontrolowałem przebieg meczu od początku do końca. Mam nadzieję, że uda mi się utrzymać ten poziom do końca.

Pięciokrotny mistrz tej imprezy w kolejnej rundzie zmierzy się z Denisem Istominem, który gładko ograł Jerzego Janowicza. – On potrafi narzucić swój styl gry, dzięki potężnemu forhandowi, backhandowi i serwisowi – komplementował swojego następnego rywala Szwajcar. – Na returnie również potrafi być groźny. Muszę być agresywny przy własnym podaniu, co było problemem w zeszłym roku w pojedynku przeciwko niemu.

Rafael Nadal zdążył awansować do ćwierćfinału szwajcarskiej imprezy, zanim Federer pojawił się na korcie po raz pierwszy. Hiszpan zmierzył się z Pierre-Hugues Herbertem. Zwycięzca Roland Garros nie dał najmniejszych szans francuskiemu kwalifikantowi i w niecałą godzinę wygrał 6:1 6:1.

Były lider światowego rankingu o półfinał Swiss Indoors Basel zagra albo z Borną Coriciem albo z Andriejem Gołubiewem. Młody Chorwat sprawił sporą niespodziankę i wyrzucił z turnieju rozstawionego z numerem 6, Ernesta Gulbisa. Z kolei Kazach z dwóch setach okazał się lepszy od Tejmuraza Gabaszwiliego.

Sporo problemów w swoim pierwszym meczu miał Grigor Dimitrov. Bułgar przegrał pierwszego seta z grającym z „dziką kartą” Alexandrem Zverevem. W dwóch kolejnych partiach, tenisista rozstawiony z numerem 5 był już jednak lepszy od młodego Niemca.

Bułgarski tenisista wciąż pozostaje w grze o występ w kończących sezon Mistrzostwach ATP. Kolejnym rywalem Dimitrowa będzie Vasek Pospisil.

Oprócz Nadala w środę do ćwierćfinału awansował również David Goffin. Belg 7:6 6:4 pokonała Ivana Dodiga.

Ćwierćfinał debla
V. Pospisil, N. Zimonjić (Kanada, Serbia, 2) – M. Matkowski, L. Paes (Polska, Indie) 6:7(8) 7:5 10:4

Pierwsza runda debla
M. Draganja, H. Kontinen (Chorwacja, Finlandia) – R. Bopanna, D. Nestor (India, Kanada, 3) 6:3 7:6(4)
D. Inglot, F. Mergea (Wlk. Brytania, Rumunia) – S. Lipsky, P. Oswald (USA, Austria) 7:6(3) 6:4
A. Begemann, J. Knowle (Niemcy, Austria) – M. Chiudinelli, M. Lammer (Szwajcaria, WC) 6:4 4:6 11:9