Sztokholm: Berdych odbiera tytuł Dimitrowowi

/ Antoni Cichy , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Tomas Berdych po zaciętym trzysetowym pojedynku pokonał w finale turnieju w Sztokholmie broniącego tytułu Grigora Dimitrowa. Czech zwiększył tym samym swoje szanse na występ w Mistrzostwach ATP.

W finale spotkało się dwóch specjalistów do gry w Sztokholmie. Zarówno Berdych, jak i Dimitrow, w przeszłości triumfowali już w stolicy Szwecji. Przed rozpoczęciem meczu wiadomo było, że ktokolwiek zwycięży, zrobi to po raz drugi w sztokholmskiej arenie.

Pojedynek lepiej rozpoczął Berdych, który w pierwszym secie przełamał na 4:3 i serwował na wygraną przy 5:4. Dimitrow, mając nóż na gardle, zaliczył przełamanie powrotne i zapisał na swoim koncie dwa następne gemy, odwracając losy partii.

To, co nie udało się w pierwszym secie, stało się faktem w drugim i trzecim. Berdych swoich szans nie wypuszczał już z ręki i dwukrotnie wygrywał do czterech. – Nie miałem szans w pierwszym secie, kiedy Grigor grał fenomenalnie. Nie odpuszczałem i to była właściwa decyzja. Od drugiej partii byłem już w stanie dobrze serwować i to zadziałało – wyjaśniał świeżo upieczony triumfator.

Zwycięstwo oznacza dla niego wiele przede wszystkim w kontekście walki o bilet do Londynu. Triumf w Sztokholmie sprawił, że Czech utrzymał w rankingu Race siódme miejsce premiowane występami w Mistrzostwach ATP.

Choć to Dimitrow bronił tytułu, w pewnym sensie Berdych wygrał rozgrywki w Sztokholmie po raz drugi z rzędu. Przed rokiem czeskiego zawodnika zabrakło bowiem w stawce. – To pierwszy i jedyny turniej, który wygrałem dwukrotnie. Gościnność i opieka są tu naprawdę przyjemne. Właśnie dlatego lubię tu wracać. Czuję się tu w domu – pozytywnie wypowiadał się o If Stockholm Open Berdych.