Sztokholm: Dimitrow z Berdychem o punkty i tytuł

/ Antoni Cichy , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Grigor Dimitrow i Tomas Berdych zagrają w niedzielę o zwycięstwo w turnieju w Sztokholmie. Broniący tytułu Bułgar pokonał w półfinale Bernarda Tomica. Czech okazał się natomiast lepszy od Matthiasa Bachingera. Dla obu to walka o punkty w rankingu Race.

Dimitrow stanie przed szansą na powtórzenie ubiegłorocznego sukcesu i zdobycie cennych punktów w kontekście szansy na występ w Mistrzostwach ATP. W sobotę pokazał, że jest mocny i świetnie radzi sobie pod presją. Pierwszą partię wygrał 6:3, ale mimo tego nie znalazł się nawet w połowie drogi do finału. Kiedy w drugim secie przegrywał 1:4, a potem Tomic miał już setbole, wydawało się, że do wyłonienia finalisty konieczna będzie trzecia partia.

Turniejowa „dwójka” wyszedł obronną ręką z opresji. Pomocną dłoń do rywala wyciągnął też Australijczyk, który serwując na seta przy 5:3, popełnił podwójny błąd serwisowy. Dimitrow takiego prezentu nie zmarnował. Doprowadził do stanu 5:4, utrzymał własne podanie i przejął kontrolę nad setem.

Bułgar rozgrywa swój najlepszy sezon w życiu. Niewątpliwie triumf w Sztokholmie i obrona tytułu spięłyby klamrą udany rok. A co najważniejsze, zbliżyły go do Londynu i Mistrzostw ATP. – Lubię swoje szanse. Zawsze je lubię, kiedy dochodzę do finału. To miłe miejsce, żeby grać w nim ponownie. Chciałbym obronić tytuł – powiedział Dimitrow.

Także w dwóch setach i także nie bez problemów niemieckiego kwalifikanta Matthiasa Bachingera pokonał Tomas Berdych. 27-letni monachijczyk został autorem pierwszego przełamania serwisu Czecha. Turniejowa „jedynka” poradził sobie jednak z Niemcem. Zwycięstwo 7:6(7), 6:4 było jego 50. w tym sezonie.

Sytuacja ze Sztokholmu do złudzenia przypomina to, co dzieje się w Wiedniu. Berdych i Dimitrow, tak jak Ferrer z Murray’em, stoczą bezpośrednią walkę o punkty do rankingu Race. Zwycięzca zgarnie podwójną pulę – odskoczy groźnemu konkurentowi, pozbawiając go kilkudziesięciu punktów, a każdy punkt jest teraz na wagę złota.