Bogota: dwie setki Stepanka

/ Krzysztof Sawala , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Radek Stepanek awansował do ćwierćfinału turnieju w Bogocie. Czech, rozstawiony w stolicy Kolumbii z „czwórką” pokonał Guido Pellę zaliczając zarazem dwusetne zwycięstwo na kortach twardych w zawodowej karierze.

Czech do wygranej nad Argentyńczykiem potrzebował niemal równo 100 minut. W pierwszej partii na korcie trwała zacięta walka, a doświadczenie Stepanka wzięło górę dopiero w rozgrywce tie breakowej, kiedy tenisista z Karviny dość spokojnie przełamał opór rywala i zwyciężył do dwóch. 13. gem pierwszego seta okazał się w pewnym sensie kluczowy dla późniejszych losów spotkania. Od tego momentu bowiem gra Stepanka znacznie się uspokoiła, a jego przeciwnik jakby stracił rezon i gładko oddał drugą odsłonę. Czech wygrał ostatecznie 7:6 6:2.

Jako się rzekło, środowy sukces był dokładnie 200. zwycięstwem odniesionym przez 36-latka na kortach twardych. W czasie 18 lat kariery Czech ma w dorobku pięć zawodowych tytułów w singlu – wszystkie właśnie na tej nawierzchni. Pierwszy z nich odniósł przed ośmioma laty w halowym turnieju w Rotterdamie, później wygrywał też w Los Angeles, Brisbane, San Jose i ostatni – w sierpniu 2011 roku – w Waszyngtonie. By zdobyć szósty tytuł potrzebuje w Bogocie jeszcze trzech zwycięstw – o pierwsze z nich, w ćwierćfinale, powalczy z reprezentantem gospodarzy Alejandro Gonzalezem.

W Claro Open Colombia nie gra już za to ubiegłoroczny finalista i jedna z największych nadziei miejscowej publiczności Alejandro Falla. Kolumbijczyk, który zaskoczył wszystkich docierając do finału na trawie w Halle (przegrał w nim po zaciętym meczu z Rogerem Federerem) nie dał rady przebrnąć drugiej rundy, w której lepszy od niego okazał się Bernard Tomic. Australijczyk zaliczył wygraną niemal dokładnie w odwrotny sposób niż Stepanek. To pierwszy set był spacerkiem, w którym Falla zdobył zaledwie jednego gema. Faworyt gospodarzy przebudził się od początku drugiej odsłony, którą potrafił doprowadzić do tie breaka. W nim jednak ponownie górą był Tomic, który triumfował do dwóch. Przed nim teraz spotkanie z Kanadyjczykiem Vaskiem Pospisilem, turniejową „trójką”, który w dwóch setach ograł Alexa Kuznetsova.

W czwartek w Bogocie dokończenie meczów w ramach drugiej rundy – na kort wyjdą m.in. mistrz z zeszłego roku Ivo Karlović, który zmierzy się z Izraelczykiem Dudim Selą oraz rozstawiony z numerem jeden Richard Gasquet. Francuza czeka trudny pojedynek z Australijczykiem Samem Grothem.

Jimmy Wang (Tajwan) – Michał Przysiężny (Polska) 7:6(4), 4:6, 6:3
James Ward (Wielka Brytania) – Matthew Ebden (Australia, 7) 6:4, 3:0 i krecz
Victor Estrella Burgos (Dominikana, 8) – Juan Ignacio Londero (Argentyna) 7:5, 6:3
Peter Polansky (Kanada) – Nicolas Barrientos (Kolumbia) 3:6, 6:4, 6:3

Vasek Pospisil (Kanada, 3) – Alex Kuznetsov (USA) 7:5, 7:5
Radek Stepanek (Czechy, 4) – Guido Pella (Argentyna) 7:6(2), 6:2
Bernard Tomic (Australia) – Alejandro Falla (Kolumbia, 5) 6:1, 7:6(2)
Alejandro Gonzalez (Kolumbia, 6) – Thiemo de Bakker (Holandia) 6:3, 6:4