Wimbledon: debiutanci ograli mistrzów

/ Anna Niemiec , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Jack Sock i Vasek Pospisil nie mogli sobie wymarzyć lepszego debiutu. Amerykanin i Kanadyjczyk zagrali ze sobą po raz pierwszy i od razu zostali mistrzami Wimbledonu. W finale pokonali faworyzowanych braci Bryan.

W drodze do wielkiego finału Sock i Pospisil pokonali kilka naprawdę dobrych duetów, m.in. rozstawionych z numerem drugim Alexandra Peyę i Bruno Soaresa oraz rozstawionych z numerem piątym Radka Stepanka i Leandra Paesa. Bracia Bryan bronili tytułu zdobytego przed rokiem. Polowali również na szesnasty triumf wielkoszlemowy, czwarty zdobyty na kortach The All England Lawn Tennis Club.

Pierwsze dwa sety finału zostały rozstrzygnięte w tie-breaku. Pierwszego wygrali debiutanci, a drugiego broniący tytułu bliźniacy. W trzeciej odsłonie meczu, w siódmym gemie przełamanie zdobyła para Sock/Pospisil, co pozwoliło im później wygrać tę partię. W czwartym secie sytuacja się odwróciła, o jedno przełamanie lepsi byli tenisiści ze Stanów Zjednoczonych. Do rozstrzygnięcie niezbędna okazała się piąta partia.

Na początku decydującego seta obie pary skutecznie pilnowały swoich gemów serwisowych. Przy wyniku 4:5 w poważnych tarapatach znaleźli się Bryanowie. Przy serwisie Boba, Sock i Pospisil mieli dwie piłki meczowe, ale Amerykanin wybronił się potężnymi serwisami i stan rywalizacji się wyrównał. Przy 5:6 kłopoty przy własnym podaniu miał tym razem Mike. Duet kanadyjsko-amerykański wywalczył kolejne dwie piłki meczowe, ale praworęczny z braci posłał w tym momencie dwa asy serwisowe. Chwilę później popełnił jednak błąd przy siatce, dzięki czemu Sock i Pospisil stanęli przez piątą szansą na zakończenie spotkania. Tej okazji już nie przepuścili. Młodszy rodak braci Bryan posłała wygrywający forhand i detronizacja ubiegłorocznych mistrzów stała się faktem.

Jack Sock i Vasek Pospisil nie są pierwszymi tenisistami, którzy w swoim pierwszym wspólnym występie wygrali Wimbledon. Podobnej rzeczy dokonali m.in. w Stephen Huss i Wesley Moodie w 2005 roku oraz Jonathan Marray i Frederik Nielsen w 2012 roku.

Finał debla
Vasek Pospisil, Jack Sock (Kanada, USA) – Bob Bryan, Mike Bryan (USA, 1) 7:6(5) 6:7(3) 6:4 3:6 7:5