Clement i Llodra przypieczętowali triumf Francji

/ Michał Jaśniewicz , źródło: daviscup.com, foto: daviscup.com/własne

Tenisiści francuscy już w drugim dniu rywalizacji z Rumunią zapewnili sobie awans do ćwierćfinału grupy światowej Pucharu Davisa. Zwycięstwo ekipy znad Sekwany przypieczętowali utytułowani debliści Arnaud Clement i Michael Llodra.

We wczorajszych dwóch meczach singlowych Rumuni zdołali ugrać przed własną publicznością jednego seta. W dzisiejszym pojedynku deblowym zdecydowanym faworytem również byli Francuzi. Clement i Llodra wygrali wspólnie w zeszłym roku m.in. Wimbledon, w a tym roku osiągnęli już finał Australian Open. Za rywali mieli natomiast 180 w rankingu deblowym Florina Mergeę oraz 174 Horię Tecaua.

Mecz zaczął się zgodnie z przewidywaniami, Francuzi kontrolowali sytuację, w pierwszym secie dwukrotnie przełamali rywali, a w drugim raz, samemu w ogóle nie tracąc serwisu. Nie mający nic do stracenia reprezentanci gospodarzy zdołali podjąć rywalizację w trzecim secie, doprowadzając do tie-breaka. W tym Mergea oraz Tecau obronili jednego match pointa i wygrali 8:6! Taki stan rzeczy pobudził do jeszcze gorętszego publiczność zgromadzoną w hali Transilvania, w Sibiu. Na fali radości gospodarze w czwartym gemie kolejnego seta przełamali podanie rywali i przewagę tą utrzymali do końca, wyrównując tym samym stan meczu.

W decydującej partii górę wzięła jednak rutyna i po prostu wyższe umiejętności Clementa i Llodrę. Francuzi pewnie zwyciężyli 6:2 i  zapewnili swojej nacji awans do ćwierćfinału Pucharu Davisa. Wiadomo już, że w tym zmierzą się na wyjeździe z obrońcami tytułu, Stanami Zjednoczonymi, którzy zwycięstwo nad Austrią również zapewnili sobie już po meczu deblowym.

Rumunia 0:3 Francja

Victor Hanescu (Rumunia) – Richard Gasquet (Francja)  6:7(5), 4:6, 5:7
Andrei Pavel (Rumunia) – Jo-Wilfried Tsonga (Francja) 7:6(2), 4:6, 4:6, 4:6

F. Mergea, H. Tecau (Rumunia) – A. Clement, M. Llodra (Francja) 6:3, 6:4, 6:7(6), 3:6, 2:6