Queen’s: Murray marnuje osiem setboli i przegrywa!

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Andy Murray nie obroni tytułu na kortach Queen’s Clubu. Faworyt gospodarzy przegrał z doświadczonym Radkiem Stepaneki 6:7(10), 2:6. Z imprezą pożegnał się także Jo-Wilfried Tsonga, który musiał uznać wyższość Marinko Matosevicia.

Murray, który od tego tygodniu rozpoczął współpracę z Amelie Mauresmo, w tie breaku pierwszego seta prowadził 6-2, a później zmarnował jeszcze cztery kolejne setbole! Stepankowi wystarczyła zaś tylko jedna okazja.

Doświadczony Czech poszedł za ciosem w drugiej partii, już w gemie otwarcia zdobywając przełamanie. Drugiego breaka Stepanek dołożył w siódmym gemie, a następnie pewnie sfinalizował spotkanie własnym podaniem.

Pokonanie go jest dla mnie wielkim zwycięstwem – przyznał 35-letni Stepanek, który zagra teraz z rozstawionym z numerem siedem Kevin Andersonem. – Kiedy grasz z najlepszymi, musisz grać swój najlepszy tenis. Myślę, że dzisiaj to zrobiłem.

Mam do siebie pretensję tylko za pierwszego seta – przyznał z kolei Murray. – Nie wiem nawet ile miałem setboli, a część z nich przy swoim podaniu. Szczególnie na tej nawierzchni nie powinno przegrywać się takich setów.

Na czarnego konia sezonu na kortach trawiastych wyrasta Marinko Matosevic. 28-letni Australijczyk w ubiegłym tygodniu osiągnął finał challengera w Nottingham (przegrał z Baghdatisem), a w Queen’s Clubie ograł najpierw Marina Cilicia, następnie Lukasa Lacko, zaś dzisiaj rozbił Jo-Wilfrieda Tsongę 6:2, 6:4. Spotkanie trwało 74 minuty, Australijczyk wykorzystał 3 z 8 break pointów, a sam nie oddał ani razu podania.

Jeszcze trudniejszy test czeka Matosevicia w ćwierćfinale, gdyż zagra z najwyżej rozstawionym Stanislasem Wawrinką. Szwajcar pewnie pokonał dziś Sama Querreya 6:2, 6:2. Pojedynek ten trwał zaledwie 50 minut!

Do najlepszej ósemki turnieju w dobrym stylu awansowali także Tomas Berdych (wygrał z Adrianem Mannarino 7:6, 6:4), Grigor Dimitrow (pokonał Edourado Rogera-Vasselina 7:6, 6:4) oraz Ołeksandr Dołgopołow (prowadził z Jarkko Nieminenem 6:4, 4:2, gdy Fin skreczował).

Trzecia runda singla:
Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 1) – Sam Querrey (USA) 6:2, 6:2
Tomas Berdych (Czechy, 2) – Adrian Mannarino (Finlandia) 7:6(2), 6:4
Marinko Matosevic (Australia) – Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 5) 6:2, 6:4
Radek Stepanek (Czechy, 15) – Andy Murray (Wielka Brytania, 3) 7:6(10), 6:2
Grigor Dimitrow (Bułgaria, 4) – Edouard Roger-Vasselin (Francja) 7:6(3), 6:4
Kevin Anderson (RPA, 7) – Serhij Stachowski (Ukraina) 6:3, 3:6, 7:6(4)
Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina, 8) – Jarkko Nieminen (Finlandia) 6:4, 6:2
Feliciano Lopez (Hiszpania, 10) – Kenny De Scheper (Francja) 7:6(3), 6:7(4), 7:6(3)

Druga runda debla:
A. Peya, B. Soares (Brazylia, Wielka Brytania, 2) – F. Lopez, J. Melzer (Hiszpania, Austria) 7:6(5), 6:4
J. Benneteau, E. Roger-Vasselin (Francja) – O. Dołgopołow, E. Gulbis (Ukraina, Łotwa) 7:6(1), 5:6 i krecz