Oeiras: sensacyjne zwycięstwo Berlocqa

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: własne/atpworldtour.com, foto: AFP

W pierwszym secie finału turnieju ATP w Oeiras Tomas Berdych nie stracił gema. Mecz i tytuł zgarnął jednak Carlos Berlocq, który w wielkim stylu odwrócił losy pojedynku.

Ciężko uwierzyć, że szósty tenisista świata wypuścił z rąk spotkanie, w którym sześć pierwszych gemów zapisał na swoje konto. 31-letni Berlocq dopiero, gdy „na sucho” przegrał pierwszego seta, rozluźnił się i zaczął grać lepiej. Zdobyte na początku drugiej partii przełamanie dodało mu wiary. Argentyńczyk stracił przewagę, potem znowu ją odzyskał i raz jeszcze stracił. W końcu jednak, za trzecim razem, dopiął swego i wyrównał mecz, wygrywając 7:5.

W decydującej partii Berlocq zdemolował Berdycha. Tylko raz nie trafił pierwszym podaniem, chociaż jego skuteczność zanotował niewielką, bo zaledwie 53%. Jednak Czech radził sobie dużo gorzej. Po drugim serwisie wygrał tylko jeden z trzynastu punktów i po kilkunastu minutach przegrywał 0:5. Berlocq mógł odegrać się rywalowi, triumfując – tak jak on – do zera, ale w samej końcówce stracił podanie. Chwilę potem znowu jednak przełamał faworyta i wygrał mecz.

Oeiras to niezwykle szczęśliwe miejsce dla Argentyńczyków. Berlocq, który zdobył drugi tytuł w karierze, jest piątym reprezentantem tego kraju, który triumfował w tym turnieju w ostatniej dekadzie. Oprócz niego w Portugalii wygrywali Juan Martin Del Potro (2011-12), David Nalbandian (2002, 2006), Gaston Gaudio (2005) i Juan Ignacio Chela (2004).