Barcelona: sensacyjna przegrana Ferrera

/ Antoni Cichy , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

David Ferrer już w drugiej rundzie pożegnał się z rozgrywkami w Barcelonie. Jego los podzielił Fabio Fognini, który kreczował w drugim secie z powodu kontuzji prawego uda. Pogoń za dziewiątym tytułem w stolicy Katalonii od wygranej z Albertem Ramosem rozpoczął Rafael Nadal.

Kilka dni temu David Ferrer świętował w Monte Carlo zwycięstwo nad numerem jeden na świecie, a teraz – przed własną publicznością – musiał przełknąć gorzką pigułkę porażki. Turniejowa „dwójka” niespodziewanie uległ pogromcy Michała Przysiężnego, Tejmurazowi Gabaszwilemu.

""

Rosjanina i Hiszpana w rankingu ATP dzieli ponad 50 pozycji. Na korcie ta różnica była niewidoczna. 28-latek z Moskwy zachował stalowe nerwy w kluczowych momentach i obronił 7 z 8 break pointów. Cztery przełamania – po dwa w pierwszym i drugim secie – oznaczały sensacyjne zwycięstwo 6:4, 6:2.

Jeszcze szybciej z kortu z opuszczoną głową schodził Fabio Fognini. Włocha skutecznie zastopowała kontuzja prawego uda. 26-latek wytrwał niespełna 40 minut, ale o walce o awans do trzeciej rundy nie było mowy. Po 10 gemach rozstawiony z „trójką” Fognini przegrywał 0:6, 0:4 z Kolumbijczykiem Santiago Giraldo.

Sensacyjnych rozstrzygnięć oszczędził swoim fanom Rafael Nadal. „Król Barcelony” – ośmiokrotny triumfator turnieju – w dwóch setach rozprawił się ze swoim rodakiem, Albertem Ramosem. Zwycięstwo nie przyszło mu jednak łatwo.

Pochodzący z Barcelony 26-latek zmusił „Rafę” do wysiłku w szczególności w pierwszym secie, w którym był bliżej wygranej. Nadal skutecznie się wybronił, odrobił straty i rozstrzygnął tie breaka na swoją korzyść. W drugiej partii, również wyrównanej, decydowało jedno przełamanie. Jego autorem pierwsza rakieta świata.

""

Kolejnym rywalem Nadala na drodze do upragnionego dziewiątego tytułu będzie Ivan Dodig. Chorwat gładko, w zaledwie 61 minut, wyeliminował innego hiszpańskiego tenisistę, Feliciano Lopeza.

Miejscowi fani oklaskiwali w środę nie tylko wygraną „Rafy”. Ku ich uciesze zwycięstwa na katalońskich kortach odnieśli także Albert Montanes oraz Fernando Verdasco z Nicolasem Almagro, którzy zmierzą się teraz w trzeciej rundzie.

Jurgen Melzer (Austria) – Jerzy Janowicz (Polska, 7) 6:4, 7:6(1)
Rafael Nadal (Hiszpania, 1) – Albert Ramos (Hiszpania) 7:6(2), 6:4
Tejmuraz Gabaszwili (Rosja) – David Ferrer (Hiszpania, 2) 6:4, 6:2
Santiago Giraldo (Kolumbia) – Fabio Fognini (Włochy, 3) 6:0, 4:0 i krecz
Nicolas Almagro (Hiszpania, 6) – Martin Klizan (Słowacja) 7:5, 7:6(4)
Albert Montanes (Hiszpania) – Ołeksandr Dołgopolow (Ukraina, 8) 7:6(5), 6:3
Fernando Verdasco (Hiszpania, 11) – Kenny de Schepper (Francja) 6:4, 6:3
Marin Cilić (Chorwacja, 12) – Andriej Kuzniecow (Rosja) 6:1, 7:6(2)