Rio de Janeiro: Nadal pierwszym mistrzem

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Nie było niespodzianki w finale turnieju ATP w Rio de Janeiro. Rafael Nadal pokonał 6:3, 7:6(3) Ołeksandra Dołgopołowa, choć drugiego seta mógł zakończyć znacznie wcześniej.

Po bardzo trudnej półfinałowej przeprawie z Pablo Andujarem, Nadal przystąpił do meczu finałowego odpowiednio skoncentrowany. W pierwszej partii meczu z Ołeksandrem Dołgopołowem grał tak, jak w czterech poprzednich pojedynkach z 25-letnim Ukraińcem (w żadnym nie stracił więcej niż siedmiu gemów). Finał Rio Open Rafa zaczął od wygrania seta 6:3, o czym zadecydowało jedno przełamanie i skuteczna obrona wszystkich trzech break pointów.

Wiele wskazywało na to, że podobnie potoczy się druga odsłona. Nadal zaczął od mocnego uderzenia i już w trzecim gemie objął prowadzenie z zapasem przełamania na koncie. Pełną kontrolę nad wydarzeniami na korcie lider rankingu ATP miał aż do dziesiątego gema. Wówczas serwując po zwycięstwo w meczu wpędził się w tarapaty, dając rywalowi szansę na przełamanie. A Dołgopołow, w przeciwieństwie do Nadala, który kilka chwil wcześniej zmarnował okazję na podwyższenie przewagi, zdobył breaka i doprowadził do wyrównania. I ten dość nieoczekiwany obrót spraw zaprowadził obu tenisistów do rozgrywki tie breakowej. A ta nie była już tak dramatyczna jak w pamiętnym meczu półfinałowym z Andujarem – tym razem Nadal szybko narzucił własne tempo gry, uzyskał przewagę minibreaka i triumfował pewnie 7-3.

Dla Nadala to 62. triumf w zawodowym cyklu. 27-letni Hiszpan został także pierwszym mistrzem debiutującego w kalendarzu ATP turnieju w Rio de Janeiro, za co otrzyma 500 rankingowych punktów oraz 316 400 dolarów.

Finał singla:
Rafael Nadal (Hiszpania, 1) – Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina) 6:3, 7:6(3)

Finał debla:
J.S. Cabal, R. Farah (Kolumbia) – D. Marrero, M. Melo (Hiszpania, Brazylia, 2) 6:4, 6:2