Rio de Janeiro: hiszpańska dominacja

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Turniej ATP w Rio de Janeiro zaliczany do cyklu ATP World Tour 500 wciąż przebiega pod dyktando Hiszpanów. Do półfinałów awansowało trzech przedstawicieli tego kraju z Rafaelem Nadalem i Davidem Ferrerem na czele.

Zwycięstwo Nadalowi przyszło szybko, łatwo i przyjemnie. Lider rankingu ATP stracił tylko jednego gema w meczu z Joao Sousą i po 75 minutach zwyciężył 6:1, 6:0. O finał turnieju w Rio de Janeiro Nadal zagra z Pablo Andujarem, którego obecność w najlepszej czwórce jest pewnym zaskoczeniem. Szczególnie, że rozstawiony z „ósemką” 28-latek pokonał wyżej notowanego rodaka, Tommy Robredo. Na uwagę zasługuje także rozmiar tego zwycięstwa – 6:1, 6:1.

Najtrudniejszą przeprawę w ćwierćfinale miał David Ferrer. Turniejowy numer dwa wpędził się w tarapaty, po tym jak przegrał pierwszą partię spotkania z Thomazem Belluccim 4:6. Później było już lepiej, ale pomimo zwycięstwa w dwóch kolejnych setach do trzech, to i tak Ferrer spędził na korcie blisko 2 i pół godziny.

Półfinałowym rywalem Ferrera będzie Ołeksandr Dołgopołow, który nadspodziewanie łatwo poradził sobie z Fabio Fognini. Rozstawiony z „trójką” Włoch praktycznie nie nawiązał walki z Ukraińcem, aż sześciokrotnie tracąc podanie i przegrywając 1:6, 1:6. Dla Fogniniego ostatnie tygodnie w Ameryce Południowej były bardzo udane – wygrał turniej w Vina Del Mar i dotarł do finału w Buenos Aires.

Ćwierćfinały singla:
Rafael Nadal (Hiszpania, 1) – Joao Sousa (Portugalia) 6:1, 6:0
David Ferrer (Hiszpania, 2) – Thomaz Bellucci (Brazylia, WC) 4:6, 6:3, 6:3
Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina) – Fabio Fognini (Włochy, 3) 6:1, 6:1
Pablo Andujar (Hiszpania, 8) – Tommy Robredo (Hiszpania, 4) 6:1, 6:1

Półfinały debla:
J.S. Cabal, R. Farah (Kolumbia) – A. Peya, B. Soares (Austria, Brazylia, 1) 6:4, 6:2
D. Marrero, M. Melo (Hiszpania, Brazylia, 2) – D. Bracciali, F. Fognini (Włochy) 6:3, 2:6, 10-8