Australian Open: Wawrinka z pierwszym tytułem wielkoszlemowym!

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Stanislas Wawrinka w finale Australian Open pokonał Rafaela Nadala 6:3, 6:2, 3:6, 6:3 i zdobył swój pierwszy tytuł wielkoszlemowy. Rafa miał jednak podczas finału spore problemy z plecami.

Z pewnością był finał, który zapamiętamy na długo. W pierwszym secie Wawrinka grał niemal bezbłędnie. Choć jedynie w 38% trafiał pierwszym serwisem, to nie miał żadnego problemu z wygrywaniem gemów przy własnym podaniu, świetnie grał z linii końcowej, a jego returny i forhendy sprawiły, że w bardzo dobrym stylu wygrał pierwszą partię do trzech.

Podobnie zaczął się drugi set – od świetnej gry Wawrinki, przełamania i prowadzenia Szwajcara 2:0. Przy stanie 2:1 Nadal poprosił o przerwę medyczną i zszedł z kortu, a Wawrinka kłócił się z sędzią i dyrektorem turnieju, chcąc znać konkretny powód przerwy. Po powrocie Hiszpana na kort okazało się, że ma on spore problemy z plecami i praktycznie nie może normalnie serwować. Szwajcar z tego powodu wygrał bardzo pewnie – 6:2.

Wydawało się, że Nadal może nawet poddać mecz, lecz w trzeciej odsłonie mieliśmy zupełnie niespodziewany obrót spraw. Wawrinka kompletnie nie mógł się skoncentrować, popełniał błąd za błędem (w pierwszych trzech gemach popełnił ich aż 10) i nie tylko nie przełamał słabo serwującego rywala, ale też sam stracił własne podanie i przegral 3:6.

W czwartej partii Szwajcar grał już dużo lepiej przy swoim podaniu, a w szóstym gemie dopiął swego i uzyskał przewagę przełamania. Co z tego, skoro w następnym gemie popełnił cztery błędy i pozwolił rywalowi na odrobienie strat. To wciąż nie był jednak koniec. Wawrinka znów uzyskał breaka i tym razem przy swoim serwisie już się nie pomylił, wygrywając cały mecz 6:3, 6:2, 3:6, 6:3.

Dla Wawrinki jest to pierwszy tytuł wielkoszlemowy, został też pierwszym tenisistą, któremu w jednym turnieju wielkoszlemowym udało się pokonać zarówno Nadala, jak i Novaka Djokovicia. Od poniedziałku Szwajcar zostanie numerem trzy światowego tenisa.

Zapis relacji "na żywo":

12:30 Relację kończymy zdjęciem szczęśliwego zwycięzcy, dziękujemy za dziś i całe dwa tygodnie:

""

12:28 Wawrinka: Rafa, jesteś wspaniałym przyjacielem i wielkim mistrzem. Gra z Tobą to zaszczyt, gratuluję wielkiego powrotu. Dobra robota! Dziękuję sponsorom, dla mnie to był najlepszy Wielki Szlem w życiu. W zeszłym roku przegrałem szalony mecz i po jego zakończeniu płakałem. Jestem szczęśliwy, że tu wróciłem. Gratuluję i dziękuję mojemu teamowi. Nie ma tu paru osób, szczególnie dziękuję mojej pięknej żonie. Na koniec chciałbym podziękować wszystkim tutaj. Za każdym razem mogłem liczyć na Wasz doping, to bardzo pomogło w ciężkich meczach.

12:25 Puchar z rąk Samprasa odbiera także Wawrinka.

12:22 Nadal: Gratulacje dla Stana, wszystkiego najlepszego w przyszłości. Dziękuję organizatorom i wszystkim, którzy umożliwiają istnienie tego turnieju. Craig, dziękuję za wszystko, jesteś prawdopodobnie najlepszym dyrektorem turniejowym na świecie. Dziękuję wszystkim kibicom i swojemu zespołowi. Przepraszam za taki koniec, bardzo się starałem, ale nie było to możliwe. W zeszłym roku miałem bardzo ciężkie momenty i cieszę się, że mogłem tu zagrać w tym roku. To jeden z najważniejszych turniejów dla mnie. Do zobaczenia za rok.

12:21 Trofeum za drugie miejsce Rafaelowi Nadalowi wręczył Pete Sampras.

12:20 Po przemówieniach oficjeli nagrodę odebrał najpierw sędzia, Carlos Ramos.

12:15 Wszystko już przygotowane do dekoracji, zaraz wręczenie nagród.

3:6 WAWRINKA Z PIERWSZYM TYTUŁEM WIELKOSZLEMOWYM! Trzy dobre serwisy dały Szwajcarowi trzy piłki na tytuł, po dobrej ofensywnej akcji wykorzystał już pierwszą z nich. Może nie był to piękny finał, ale na pewno taki, który zapamiętamy na długo!

3:5 Kolejne przełamanie, Wawrinka gem do meczu! Dobra gra Szwajcara, przy pierwszym z dwóch break pointów udany bekhend po linii. Do tego w następnym gemie nowe piłki. Czy Wawrinka wytrzyma presję?

12:03 Od końcówki drugiego seta Wawrinka wygląda mniej więcej tak:

""

3:4 Co się odwlecze, to nie uciecze, czyli seria prostych błędów Wawrinki nastała teraz. Szwajcar psuł piłkę za piłka i przy własnym serwisie nie wygrał nawet punktu!

2:4 Mamy przełamanie! Tym razem Wawrinka wytrzymał presję i poza jednym prostym błędem grał bez zarzutu. Efektem były dwa break pointy, a już pierwszego z nich Szwajcar zamienił na gema.

2:3 Ze swoim serwisem problemów nie ma na pewno Wawrinka. Trzy wygrywające podania Szwajcara, błąd z returnu Nadala i gem do 15. W czwartej partii wciąż bez przełamań.

2:2 Z plecami Nadala jest już wyraźnie lepiej, u Hiszpana wrócił bowiem w miarę dobry serwis. Dzięki niemu, a także kolejnym błędom Wawrinki, lider rankingu wygrywa do 15. Wspaniałego poziomu i pięknych akcji z pierwszego seta próżno jednak szukać.

1:2 Dobra gra Szwajcara przy własnym serwisie i gem wygrany do 15. Po raz pierwszy od dawna mogliśmy oglądać wypad do siatki Wawrinki, zakończony dobrym wolejem.

1:1 Wawrinka znów miał dwie okazje na przełamanie, ale najpierw popełnił prosty błąd, pakując return w połowę siatki, a później bardzo dobrze zaserwował Nadal. W kolejnych dwóch akcjach schemat był identyczny – niewymuszony błąd Szwajcara i dobry serwis Rafy, a w konsekwencji gem dla tego drugiego.

0:1 Szybki gem serwisowy na koncie Wawrinki. Szwajcar wygrywa "na sucho", ale wiele wyjaśni dopiero gem przy serwisie Nadala.

6:3 Nieprawdopodobne, set dla Nadala! Wydawało się, że Wawrinka się obudził. Było 15-40, ale od tego momentu Szwajcar znów psuł piłkę za piłką. Gra na 10% swoich możliwości i zupełnie nie może się skoncentrować.

5:3 Po raz pierwszy od dawna bardzo łatwy gem dla Wawrinki. Cztery szybkie punkty dla Szwajcara, Nadal będzie serwował nowymi piłkami.

5:2 Nadal gem od seta, kort dla Wawrinki powinien być co najmniej o metr dłuższy. Piłka za piłką za linią końcową, gem wygrany przez Hiszpana do 30.

4:2 Po dobrym forhendzie Nadala zrobiło się 15-30, lecz kolejne trzy piłki padły już łupem Wawrinki. Strasznie dziwny set…

4:1 tym razem to Nadal znakomicie zagrał z głębi kortu. Hiszpan wygrał pewnie, do 15, wydaje się, że na dobre wrócił do meczu. Kolejny raz mamy niespodziewany zwrot sytuacji i nie sposób przewidzieć, jak ten finał potoczy się dalej.

3:1 Wawrinkę ratują asy, dzięki nim wygrywa gema. Poza tym wciąż robi błędy i gra zupełnie inaczej, niż przed kontuzją rywala.

3:0 Kolejny gem dla Nadala. Początek tego seta jest zadziwiający, ale głównie w wykonaniu Wawrinki. w ciągu trzech gemów Szwajcar popełnił 10 niewymuszonych błędów!

2:0 Błąd za błędem kompletnie zdekoncentrowanego Wawrinki, przełamanie dla Nadala! Szwajcar wygląda tak, jakby chciał sprezentować rywalowi seta w ramach rekompensaty za kontuzję.

11:09 A u Nadala każda przerwa wygląda tak:

""

1:0 Gem dla Nadala, mimo że Hiszpan musiał bronić dwóch break pointów. Wygrał cztery kolejne punkty, ale znacznie pomógł mu w tym rywal, popełniając trzy proste błędy. Australijczycy swoim dopingiem starają się pomóc Rafie.

11:05 A oto wspomniana przez nas dyskusja Wawrinki z dyrektorem turniejowym. Szwajcar nic nie wskórał, ale po chwili sam zauważył, jakie problemy ma rywal.

""

2:6 Wawrinka zaczął od podwójnego błędu, ale gema wygrał do 15, serwując trzy asy. Nadal zrezygnowany, ale chyba nie zamierza poddawać meczu. Przynajmniej na razie.

2:5 Nadal nie może serwować, ale z głębi kortu gra całkiem nieźle. W tym gemie wybronił trzy setbole, lecz swoimi błędami znacznie przyczynił się też do tego Szwajcar.

1:5 As za asem Wawrinki, a Nadal snuje się po korcie, Co prawda od stanu 40-0 Hiszpan zdołał doprowadzić do równowagi, ale Szwajcar wygrał pewnie dwa kolejne punkty. Nie wygląda do dobrze.

""

1:4 Nadal ma wyraźne problemy z plecami, praktycznie nie może serwować! Efekt może być tylko jeden, przełamanie do 15. Ten mecz może zakończyć się już za chwilę…

1:3 Przerwa i dyskusja nie wpłynęły na Szwajcara dekoncentrująco. Świetna dyspozycja serwisowa Wawrinki, cztery szybkie punkty i gem "na sucho".

10:45 Nadal wraca na kort witany gwizdami i buczeniem australijskiej publiczności.

10:43 Dyskusja Stana z arbitrem trwa, ten nie czuje się zobligowany do udzielenia Szwajcarowi odpowiedzi na pytanie o konkretny powód przerwy. Mamy interwencję dyrektora turnieju.

10:42 Nadal poprosił o przerwę medyczną i udał się do szatni. Wawrinka pyta, jaki jest problem rywala. Nie uzyskał odpowiedzi.

1:2 Znów Rafa miał nieco problemów przy swoim podaniu, Wawrince udało się bowiem doprowadzić do równowagi. Potem Hiszpan wygrał jednak kolejne dwa punkty i całego gema.

0:2 Szwajcar zaczął gema od asa, a po dwóch błędach Nadala prowadził już 40-0. Później sam się jednak mylił, ale przy trzeciej okazji na wygranie gema skutek przyniosła akcja serve&volley.

0:1 Fenomenalna gra Wawrinki, Nadal przełamany do zera! Znakomite returny Szwajcara sprawiły, że lider rankingu niewiele mógł zrobić. Znakomite cztery winnery i wymarzony początek seta dla turniejowej "ósemki".

10:29 Patrząc na statystyki pierwszej partii, w oczy rzuca się szczególnie jedna. Wawrinka jedynie w 38% trafia pierwszym serwisem, ale nie przegrał po nim nawet punktu.

10:26 Szwajcar z pewnością ma powody do zadowolenia:

""

3:6 Set dla Wawrinki, Szwajcar wrócił z dalekiej podróży! Przegrywał już 0-40 i nie mógł wstrzelić się pierwszym serwisem. Przy każdym z break pointów Nadal atakował drugie podanie, lecz popsuł trzy returny. Później wrócił serwis Wawrinki, który dał mu kolejne dwa punkty i całego seta. Lider rankingu wściekły na samego siebie.

3:5 Po raz drugi w tym meczu nadal bez problemu wygrywa przy własnym podaniu, Hiszpan popełnił co prawda podwójny błąd, lecz poza tym grał pewnie i zwyciężył do 15.

2:5 Serwis Szwajcara i bardzo dobre forhendy z głębi kortu dają mu gema do 30. Na koniec Wawrinka zaserwował kolejnego asa i wydaje się, że ten finał zacznie się dość niespodziewanie. To oznacza tylko jedno – będą wielkie emocje!

2:4 Po serii świetnych zagrań Wawrinki Nadal znów musiał bronić się przed przełamaniem, ale w kluczowym momencie u Hiszpana zadziałał serwis. Później liderowi rankingu pomogły błędy (niewymuszony i wymuszony) rywala

1:4 Wyborna dyspozycja serwisowa Szwajcara. Przegrywał co prawda 0-15, lecz potem posłał wygrywające podanie, dołożył dwa asy, a gema zakończył akcją serve&volley.

1:3 Wspaniała gra Wawrinki, mamy przełamanie! Od stanu 15-15 najpierw Nadal popełnił podwójny błąd, a potem Szwajcar najpierw świetnie przeszedł z defensywy do ataku, a przy break poincie zakończył długą akcję forhendem, przy którym Rafa nie miał nic do powiedzenia.

1:2 Świetny gem Szwajcara, wygrany do 15 i zakończony efektownym odwrotnym krosem z bekhendu.

1:1 Tym razem gem na sucho do Hiszpana. Wawrinka wyrzucał forhend za forhendem w aut. Na koniec dobry serwis Rafy i pewny kończący forhend.

0:1 Bardzo ważne otwarcie dla Szwajcara, który wygrywa podanie do 15 i to nie dzięki serwisowi, a dobrej grze z linii końcowej.

I Wawrinka:

""

Wychodzący na kort Rafa:

""

9:45 Nie trzeba chyba dodawać, że Rod Laver Arena wypełnione jest po brzegi.

9:43 Przed finałem mężczyzn rozegrano ostatni pojedynek turnieju mikstowego. Po tytuł sięgnęli Kristina Mladenovic i Daniel Nestor, którzy w meczu o tytuł pokonali Sanię Mirzę i Horię Tecau 6:3, 6:3.

9:41 Filmowa zapowiedź finału:

9:40 No i zaczynamy rozgrzewkę.

9:39 Rafa wygrał losowanie i wybrał odbiór podania. Obaj tenisiści poddenerwowani, ale w dobrym nastroju.

9:35 Bohaterowie finału właśnie wychodzą na Rod Laver Arena. Pełną zapowiedź czekającej nas rywalizacji możecie przeczytać tutaj