Australian Open: Wawrinka wyserwował sobie finał

Stanislas Wawrinka po raz pierwszy wystąpi w wielkoszlemowym finale. W półfinale Australian Open Szwajcar wygrał z Tomasem Berdychem 6:3, 6:7(1), 7:6(3), 7:6(4).

To z pewnością nie był najbardziej finezyjny mecz tegorocznej edycji turnieju. Obaj tenisiści koncentrowali się na wygrywaniu swojego serwisu i wychodziło im to na bardzo wysokim poziomie.

""

W całym meczu doszło tylko do jednego przełamania – Wawrince sztuka ta powiodła się w ósmym gemie pierwszej partii. W kolejnych setach wszystko rozstrzygnęło się w tie breakowej wojnie nerwów.

Pierwsze starcie (tj. tie break drugiego seta) wygrał Czech i był to zdecydowanie najlepszy fragmentu meczu w jego wykonaniu. Dla odmiany w dwóch kolejnych potyczkach Berdych znacznie gorzej zniósł presję, a kluczowe były jego podwójne błędy w tie breakach (dwa w trzecim secie i jeden w czwartym). Przy pierwszym meczbolu Szwajcar również odnotował podwójny błąd, ale następnie sfinalizował mecz wygrywającym serwisem. Co ciekawe w całym spotkaniu Wawrinka wygrał tylko jedną piłkę więcej od swojego rywala!

""

28-letni Szwajcar serwował dzisiaj jak natchniony, mądrze i skutecznie atakował także przy siatce. W kontekście finału na pewno musi poprawić grę returnem i spróbować „złapać” więcej luzu w wymianach z głębi kortu.

Tym finałowym rywalem Stanislasa Wawrinki będzie Roger Federer lub Rafaela Nadal. 33. tenisowych klasyk szwajcarsko-hiszpański rozegrany zostanie jutro, początek o godzinie 9:30 (czasu polskiego).

Półfinał singla:
Stanislas Wawrinka (Szwajcar, 8) – Tomas Berdych (Czechy, 7) 6:3, 6:7(1), 7:6(3), 7:6(4)