Brisbane: Federer idzie jak burza

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Roger Federer oddał tylko dwa gemy Marinko Matoseviciowi w ćwierćfinale turnieju w Brisbane. Dużo trudniejszą przeprawę miał rozstawiony z „dwójką” Kei Nishikori, który wygrał z Marinem Ciliciem 6:4, 5:7, 6:2.

Debiutujący w Brisbane Federer prezentuje wyborną dyspozycję zarówno w singlu, jak i w deblu. W obu konkurencjach zagra jutro mecze półfinałowe. Dziś Szwajcar obnażył wszystkie słabości reprezentanta gospodarzy. 61. w rankingu Matosevicia stać był zaledwie na wygranie dwóch gemów serwisowych (po jednym w każdym secie). Tenisiści rywalizowali przez 55 minut.

Dzisiaj czułem się bardzo dobrze grając przeciwko Matoseviciowi, który potrafi być bardzo groźny – stwierdził kurtuazyjnie Federer. – Ma on całkiem dobry serwis, podobnie jak return. Ja jednak byłem w stanie kontrolować mecz od samego początku. Z tego powodu jestem bardzo zadowolony.

W półfinale na drodze Szwajcara stanie Jeremy Chardy. Francuz ograł dziś innego reprezentanta gospodarzy, Samuela Grotha 7:5, 6:4. Australijczykowi nie pomogło w tym spotkaniu dwanaście asów, gdyż po razie w każdym z setów stracił swoje podanie.

Bardzo interesująco zapowiada się drugi półfinał, w którym zmierzą się Kei Nishikori oraz Lleyton Hewitt. Rozstawiony z numerem dwa Japończyk wygrał z Marinem Ciliciem 6:4, 5:7, 6:2. W drugiej partii Chorwat nie wykorzystał aż dziewięciu okazji na przełamanie!

Nie zawodzi natomiast faworyt gospodarzy. Hewitt w 72 minuty wygrał z Mariusem Copielm 6:4, 6:2. Jako pierwszy w tym meczu przełamanie wywalczył 23-letni Rumun, ale od prowadzenia 3:1 jego gra zupełnie się posypała.

W końcówce moje uderzenia były świetne – stwierdził Hewitt. – Czułem się bardzo komfortowo. Od połowy pierwszego seta czułem, że kontroluję grę.

Ćwierćfinały singla:
Roger Federer (Szwajcaria, 1) – Marinko Matosevic (Australia) 6:1, 6:1
Kei Nishikori (Japonia, 2) – Marin Cilić (Chorwacja) 6:4, 5:7, 6:2
Jeremy Chardy (Francja, 8) – Samuel Groth (Australia, WC) 7:5, 6:4
Lleyton Hewitt (Australia) – Marius Copil (Rumunia, Q) 6:4, 6:2

Ćwierćfinał debla:
M. Fyrstenberg, D. Nestor (Polska, Kanada, 2) – M. Ebden, T. Kokkinakis (Australia, WC) 7:5, 4:6, 10-8