Bazylea: faworyci przetrwali, będzie powtórka sprzed roku

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Tak jak przed rokiem w finale turnieju ATP w Bazylei spotkają się Juan Martin Del Potro i Roger Federer. W sobotę obaj wygrali mecze półfinałowe w trzech setach.

Dla szwajcarskiej publiczności wydarzeniem dnia był bez wątpienia walczącego o awans do turnieju mistrzów Rogera Federera z Vaskiem Pospisilem. Mistrz z Bazylei wyszedł z tego starcia obronną ręką, choć młody Kanadyjczyk postawił mu bardzo twardy opór. W pierwszym secie Federer dwukrotnie przełamał Pospisila i triumfował 6:3. W drugiej partii tak łatwo już nie było. Szwajcar nie wykorzystał prowadzenia 5:3, doszło do tie breaka, którego 23-letni Kanadyjczyk wygrał 7-3. W decydującej odsłonie Federer znalazł się pod ścianą – przegrywał 1:3, ale zdołał odrobić stratę i zwyciężył 7:5.

Federer awansował do finału turnieju w Bazylei po raz dziesiąty. Jego dotychczasowy bilans to 5 zwycięstw i 4 porażki. Doprowadzić tę statystykę do remisu próbować będzie w niedzielę Juan Martin Del Potro. Argentyńczyk pokonał Federera przed rokiem, w tych samych okolicznościach. Tym razem to 25-latek z Tandil przystąpi do finału w roli najwyżej rozstawionego tenisisty. W półfinale obrońca tytułu również nie miał łatwej przeprawy. Del Potro w starciu z Edouardem Roger-Vasselinem wpędził się kłopoty w podobnym stylu jak Federer. Argentyńczyk prowadził 6:4, 4:3 i miał do dyspozycji serwis, ale wypuścił z rąk drugiego seta, przegrywając trzy ostatnie gemy. W trzeciej partii odzyskał jednak rezon – świetnie serwował (we własnych gemach stracił tylko cztery punkty) i zwyciężył 6:2.

Półfinały singla:
Juan Martin Del Potro (Argentyna, 1) – Edouard Roger-Vasselin (Francja) 6:4, 4:6, 6:2
Roger Federer (Szwajcaria, 3) – Vasek Pospisil (Kanada) 6:3, 6:7(3), 7:5