Bazylea: Wawrinka i Berdych za burtą!

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Wtorek był pełen niespodzianek, jeśli chodzi o turniej ATP w Bazylei. Już w pierwszej rundzie pożegnali się z nim bowiem jedni z głównych faworytów – Tomas Berdych i Stanislas Wawrinka.

Na początku dnia wszystko toczyło się jeszcze zgodnie z planem. Marcos Baghdatis w pierwszym meczu na korcie centralnym pokonał Benjamina Beckera 7:6(8), 6:1. Pierwszy set pełen był emocji, zwrotów akcji i kłótni Cypryjczyka z sędziami liniowymi, którzy mylili się dosyć często, co obaj gracze korygowali dzięki hawk eye. Ostatecznie Baghdatis wygrał bardzo zaciętego tie breaka, a w drugiej od początku osiągnął bardzo dużą przewagę i zapewnił sobie awans do kolejnej rundy.

Jedynie kilkanaście minut na korcie spędził Ivan Dodig. Wszystko dlatego, że już w trzecim gemie kontuzji doznał Carlos Berlocq i poddał mecz. O ćwierćfinał Chorwat zagra z Kei Nishikorim, który musiał co prawda rozegrać dwa sety, ale także zbytnio się nie namęczył – pewnie ograł Szwajcara Marco Chiudinellego: 6:2, 6:4. Wyłoniono także rywala dla głównego faworyta gospodarzy, Rogera Federera. W drugiej rundzie zagra on z Denisem Istominem, który pokonał 7:5, 7:6(3) Horacio Zeballosa.

W trzech ostatnich meczach dnia mieliśmy już bardzo duże niespodzianki i porażki rozstawionych tenisistów. Zaczęło się od Andreasa Seppiego, który przegrał 6:7(3), 3:6 z Danielem Brandsem. Właśnie Brands będzie rywalem Łukasza Kubota w drugiej rundzie. Największą sensacją było odpadnięcie Stanislasa Wawrinki. Rozstawiony z numerem cztery Szwajcar był jednym z głównych faworytów imprezy, a gospodarze liczyli zapewne na finał między nim, a Federerem. Wawrince już w pierwszej rundzie plany pokrzyżował jednak Edouard Roger-Vasselin, który niespodziewanie wygrał 6:4, 6:3.

Do wysokiej dyspozycji po ciężkiej chorobie wraca Ivo Karlović. Chorwat w ostatnim meczu dnia pokonał turniejową "dwójkę", Tomasa Berdycha. Warto zwrócić uwagę, że w całym meczu mieliśmy tylko jedno przełamanie – w pierwszym secie, którego Czech wygrał 6:4. Kolejne dwie odsłony zakończyły się tie breakami, które pewnie – do czterech i dwóch – wygrywał Karlović.

Ivo Karlović (Chorwacja) – Tomas Berdych (Czechy, 2) 4:6, 7:6(4), 7:6(2)
Edouard Roger-Vasselin (Francja) – Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 4) 6:4, 6:3
Kei Nishikori (Japonia, 6) – Marco Chiudinelli (Szwajcaria, WC) 6:2, 6:4
Daniel Brands (Niemcy) – Andreas Seppi (Włochy, 7) 7:6(3), 6:3
Marcos Baghdatis (Cypr) – Benjamin Becker (Niemcy, Q) 7:6(8), 6:1
Ivan Dodig (Chorwacja) – Carlos Berlocq (Argentyna) 2:0 i krecz
Denis Istomin (Uzbekistan) – Horacio Zeballos (Argentyna) 7:5, 7:6(3)