US Open: Federer za burtą!

/ Antoni Cichy , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Tommy Robredo sprawił w poniedziałek ogromną sensację, eliminując w czwartej rundzie Rogera Federera. Pierwszego seta w turnieju stracił Rafael Nadal, a po meczu trzymającym do samego końca w napięciu odpadł Milos Raonic.

Robredo rozprawił się z pięciokrotnym triumfatorem US Open w trzech setach. Federer walkę z 31-letnim Hiszpanem zdołał nawiązać jedynie w pierwszym secie przegranym po tie breaku. W kolejnych dwóch turniejowa „dziewiętnastka” zwyciężał odpowiednio do trzech i do czterech.– Pokonałem najlepszego tenisistę wszechczasów… i to w miejscu, w którym uwielbia grać. Jestem zachwycony – radował się Robredo i wyjaśniał, co okazało się kluczowe w poniedziałkowym pojedynku. – Ja wykorzystywałem break pointy, a on nie. Myślę, że to była jedyna różnica.

Z opinią swojego pogromcy zgodził się sam Federer. Gwoździem do trumny szwajcarskiej legendy były zmarnowane break pointy. 32-latek na punkty dający przełamanie zamienił tylko dwie z szesnastu szans. – Zaprzepaściłem tak wiele okazji, nie było rytmu. Czuję, jakbym pokonał samego siebie. Dokonałem samozniszczenia – mówił rozżalony Szwajcar.

Po raz pierwszy na tegorocznym US Open przeciwnik zmusił Rafaela Nadala do większego wysiłku. Philipp Kohlschreiber urwał drugiej rakiecie świata jednego seta i to pierwszego. Numer 25 na świecie nie poszedł za przysłowiowym „ciosem”, a z każdą kolejną partią coraz bardziej zaznaczała się dominacja Hiszpana, który wygrywał do czterech, później do trzech, by w ostatnim secie stracić tylko jednego gema. – Panujące warunki były naprawdę bardzo, bardzo ciężkie z powodu wysokiej wilgotności. Mam szczęście, że awansowałem do następnej rundy, mocno walczyłem o powrót do meczu. Kiedy przegrywa się pierwszego seta, można popełnić jakiś błąd, i ulec w kolejnym secie, a wtedy spotkanie staje się szalone i dosłownie wszystko ma prawo się zdarzyć – podsumował poniedziałkową konfrontację faworyt rywalizacji na Flushing Meadows.

O miejsce w pólfinale Nadal zmierzy się z pogromcą Federera, Tommym Robredo. – Miło jest go widzieć ponownie na korcie po kontuzji. Rozgrywa dobry turniej i przystąpi do meczu ze mną pewny siebie. Mam nadzieję, że będę gotowy – chwali przeciwnika „Rafa”.

Drugi z rzędu ćwierćfinał US Open osiągnął David Ferrer. Turniejowa „czwórka” spędził prawie cztery godziny na korcie, walcząc z Janko Tipsareviciem o awans do grona ośmiu najlepszych zawodników. Hiszpan w niezwykle wyrównanej konfrontacji okraszonej dwoma tie breakami odniósł zwycięstwo 7:6(2), 3:6, 7:5, 7:6(3). – Uważam, że to był mój najlepszy występ w tym tygodniu. Starałem się utrzymywać koncentrację przy każdym punkcie, ciągle walczyć. Mój cel to wygrywać mecze, jeśli pojawia się taka możliwość, i grać solidnie. Następne spotkanie odbędzie się na korcie centralnym, znakomicie – skwitował Ferrer.

Ogromnych emocji przysporzyła fanom trwająca prawie pięć godzin rywalizacja Richarda Gasqueta i Milosa Raonica. W trzech z pięciu setów rozstrzygały tie breaki, a w czwartej partii Kanadyjczyk miał już meczbola. Dziewiąta rakieta świata obronił piłkę meczową, odwracając losy spotkania. Najlepszego tenisisty spod znaku Liścia Klonowego nie podłamała niewykorzystana szansa, o czym świadczy zacięta walka w piątym secie, jednak nie był już w stanie przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę.

Czwarta runda singla:
Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 22) 6:7(4), 6:4, 6:3, 6:1
David Ferrer (Hiszpania, 4) – Janko Tipsarević (Serbia, 18) 7:6(2), 3:6, 7:5, 7:6(3)
Tommy Robredo (Hiszpania, 19) – Roger Federer (Szwajcaria, 7) 7:6(3), 6:3, 6:4
Richard Gasquet (Francja, 8) – Milos Raonic (Kanada, 10) 6:7(4), 7:6(4), 2:6, 7:6(9), 7:5

Ćwierćfinał debla:
B. Bryan, M. Bryan (USA, 1) – C. Fleming, J. Marray (Wielka Brytania, 12) 7:6(7), 6:4

Trzecia runda debla:
T. Huey, D. Inglot (Filipiny, Wielka Brytania, 16) – M. Granollers, M. Lopez (Hiszpania, 3) 7:6(2), 6:0
A.-U.-H. Qureshi, J.-J. Rojer (Pakistan, Antyle Holenderskie, 5) – Y-H. Lu, D. Sharan (Tajwan, Indie) 7:6(6), 3:6, 6:3