US Open: ostatni mecz Blake’a

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne/eurosport.yahoo.com, foto: AFP

Ubiegłej nocy swój ostatni oficjalny mecz w tenisowej karierze rozegrał James Blake. Amerykanin przegrał w pierwszej rundzie US Open z Ivo Karloviciem 7:6(2), 6:3, 4:6, 6:7(2), 6:7(2).

Od początku było wiadomo, że może być to szczególny mecz dla Amerykanina. Już wcześniej na konferencji prasowej zapowiedział bowiem, że po US Open kończy karierę. Na Louis Armstrong Stadium zebrało się ponad 10 tysięcy kibiców, którzy dopingowali Blake’a w starciu z Ivo Karloviciem.

Chociaż faworyt gospodarzy już w pierwszym gemie pierwszego seta dał się przełamać, to szybko odrobił straty, a partia rozstrzygnęła się dopiero w tie breaku, w którym Blake triumfował do dwóch. Do triumfu w całym meczu przybliżył się jeszcze bardziej w drugiej odsłonie, którą wygrał 6:3. W trzecim secie to Karlović zaczął jednak odrabiać straty. W piątym jego gemie przełamał rywala, co pozwoliło mu wygrać partię 6:4.

Czwarta i piąta odsłona potoczyły się niemal identycznie. Były zacięte, pełne walki i zakończyły się dopiero w tie breakach. Tym razem w obu lepszy był Chorwat, który dwukrotnie triumfował do dwóch i wygrał tym samym cały mecz. W drugiej rundzie Karlović zmierzy się ze Stanislasem Wawrinką.

Opuszczającemu kort Blake’owi publiczność zgotowała owację na stojąco. Amerykanie obchodzili wczoraj ważne święto – 50. rocznicę Wielkiego Marszu na Waszyngton i słynnej mowy Marthina Luthera Kinga. Sam Blake przyznał, że bardzo chciał sprawić rodakom dodatkowy prezent. – Myślałem, że to będzie wielki dzień i wygram w tak ważną rocznicę dla naszej historii. W zasadzie to do północy wygrywałem, a przegrałem następnego dnia. Teraz znów będę po prostu normalnym człowiekiem.

Ivo Karlović (Chorwacja, Q) – James Blake (USA) 6:7(2), 3:6, 6:4, 7:6(2), 7:6(2)