Winston-Salem: zagrają o piąty tytuł

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Gael Monfils awansował do 19. w karierze finału turnieju ATP. W Winston-Salem pokonał 7:6(9), 6:3 Ołeksandra Dołgopołowa i o tytuł zagra z Jurgenem Melzerem, który wyeliminował Sama Querreya.

Awans do finału nie przyszedł Monfilsowi łatwo. Głównie za sprawą przespanego początku. Francuz przegrywał już 0:4, ale zdołał odrobić stratę podwójnego przełamania. Nie udało mu się jednak zakończyć seta przed tie breakiem, w którym to musiał obronić trzy piłki setowej. Po takich przejściach zwycięstwo 11-9 w tie breaku uskrzydliło Monfilsa. W drugiej partii Francuz nie wpadł już w tarapaty. Wręcz przeciwnie. Rozpoczął od prowadzenia 3:0 i wypracowanej przewagi nie oddał do końca seta, triumfując 6:3.

Wygranie seta, w którym się przegrywało 0:4 daje wiele pewności siebie – powiedział Monfils. – Ale nie jestem zadowolony z tego, jak grałem. Stać mnie na więcej. Myślę, że najlepszy mecz rozegrałem przeciwko Robredo, mam więc nadzieję, że w finale pokażę lepszy tenis.

A finałowym rywalem Monfilsa będzie Jurgen Melzer. Leworęczny Austriak pokonał 6:2, 4:6, 6:3 Sama Querreya. Rozstawionego z „szóstką” Amerykanina zawiódł w tym meczu serwis – Querrey dał się przełamać aż pięć razy, co było główną przyczyną jego porażki.

Zarówno Monfils, jak i Melzer, mają na koncie po cztery wygrane turnieje w cyklu ATP. Obaj również nie radzą sobie zbyt dobrze w finałowych meczach. Bilans Francuza to 4-14, a Austriaka 4-8.

Półfinały singla:
Jurgen Melzer (Austria, 9) – Sam Querrey (USA, 6) 6:4, 6:3
Gael Monfils (Francja, 15) – Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina, 10) 7:6(2), 6:3

Półfinał debla:
T. Huey, D. Inglot (Filipiny, Wielka Brytania) – A. Begemann, M. Emmrich (Niemcy) 4:6, 6:3, 10-5