Hamburg: Dołgopolow i Chardy poza turniejem

/ Antoni Cichy , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Porażki Ołeksandra Dołgopołowa i Jeremy’ego Chardy aspirują do miana bezprecedensowo największych wtorkowych niespodzianek na kortach w Hamburgu. Ciężkiej przeprawy doświadczył Robin Haase, rywal Jerzego Janowicza w drugiej rundzie.

Zaskakująca przegrana rozstawionego z „siódemką” Ukraińca nie musiała zmartwić gospodarzy. Odpadł wprawdzie jeden z faworytów, lecz jego pogromcą był Niemiec, Florian Mayer. 29-latkowi pokonanie Dołgopolowa 6:3, 6:4, a co za tym idzie awans do trzeciej rundy, zajęło zaledwie 65 minut.

Nieszczęśliwy los ukraińskiego zawodnika podzielił kolejny z rozstawionych tenisistów, Jeremy Chardy. Francuz nie dał się jednak tak łatwo i w końcówce napsuł krwi swojemu rywalowi, Dmitrijowi Tursunowi. Turniejowa „ósemka” doprowadził nawet do tie breaka w drugiej partii, ale nie dotrzymał kroku Rosjaninowi, przegrywając 1-7.

Jako pierwszy do trzeciej rundy awansował Benoit Paire. Rozstawiony z „dziewiątką” 24-latek z Awinion spokojnie, bo 6:1, 6:4, rozprawił się z Hiszpanem Albertem Montanesem i już czeka na kolejnego rywala. A będzie nim ktoś z dwójki Juan Monaco-Gael Monfils.

Monfils, rodak Paire, na drodze do drugiej rundy wyeliminował triumfatora turnieju w Hamburgu z 2010 roku, Andrieja Gołubiewa. Popularny „Lamnof” potrzebował godziny i 23 minut, by wygra oba sety do 3.

Zdecydowanie dłużej na korcie przebywał przyszły oponent Jerzego Janowicza, Robin Haase. Pojedynek Holendra z kwalifikantem Diego Sebastianem Schwartzmanem trwał prawie trzy godziny, a każdy set był niezwykle wyrównany. W pierwszym rozstrzygał tie break, w drugim – jedynym wygranym przez Argentyńczyka – liczne przełamania, podobnie zresztą jak w trzecim.

Nicolas Almagro przyjechał do Niemiec z nadziejami na premierowy triumf w turnieju ATP w tym sezonie. Rozstawiony z „trójką” rezydent Murcji wygrał swój 21. mecz z 31 rozegranych w tym roku na twardej nawierzchni. Hiszpański numer trzy w światowym rankingu również zapewnił sobie miejsce w trzeciej rundzie, dzięki zwycięstwu 6:3, 6:3 nad Tobiasem Kamke. – Grałem dobry tenis i to był naprawdę dobry mecz. Czuję się podekscytowany, przyjeżdżając tu po raz kolejny. Rozegrałem tu jeden z pierwszych turniejów w karierze. Na korcie centralnym zmierzyłem się z Guillermo Corią – wspomina Almagro, który debiutował w Hamburgu w 2004 roku.

W zeszłym tygodniu Victor Hanescu tak świetnie spisywał się w Bastadzie, gdzie doszedł do półfinału, by w „bet-at-home Open – German Tennis Championships” zakończyć rywalizację już na pierwszej rundzie. Rumun po dwugodzinnym meczu uległ kwalifikantowi, Blazowi Kavcicowi.

Nicolas Almagro (Hiszpania, 3) – Tobias Kamke (Niemcy) 6:3, 6:3
Florian Mayer (Niemcy) – Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina, 7) 6:3, 6:4
Dmitrij Tursunow (Rosja) – Jeremy Chardy (Francja, 8) 6:4, 7:6(1)
Benoit Paire (Francja, 9) – Albert Montanes (Hiszpania) 6:1, 6:4

Jan-Lennard Struff (Niemcy, WC) – Leonardo Mayer (Argentyna) 3:6, 6:4, 6:4
Robin Haase (Holandia) – Diego Sebastian Schwartzmann (Argentyna, Q) 7:6(3), 4:6, 7:5
Federci Delbonis (Argentyna, Q) – Julian Reister (Niemcy, WC) 6:3, 6:3
Gael Monfils (Francja) – Andriej Gołubiew (Kazachstan, Q) 6:3, 6:3
Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania) – Daniel Gimeno-Traver (Hiszpania) 6:3, 6:3
Marcel Granollers (Hiszpania) – Thomaz Bellucci (Brazylia) 6:3, 5:7, 6:3
Albert Ramos (Hiszpania) – Horacio Zeballos (Argentyna) 7:6(7), 7:6(4)
Carlos Berlocq (Argentyna) – Matthias Bachinger (Niemcy, WC) 6:7(5), 6:1, 6:2
Blaz Kavcić (Słowenia, Q) – Victor Hanescu (Rumunia) 4:6, 6:4, 6:1

Pierwsza runda debla:
L. Dlouhy, M. Klizan (Czechy, Słowacja) – T. Bednarek, J. Janowicz (Polska) 6:3, 3:6, 12-10
D. Marrero, F. Verdasco (Hiszpania, 3) – D. Bracciali, F. Fognini (Włochy) 6:1, 1:6, 11-9
L. Rosol, A. Seppi (Czechy, Włochy) – D. Brands, C. Kas (Niemcy, WC) 6:2, 7:5