Moya za burtą!

/ Michał Jaśniewicz , źródło: australianopen.com, foto: australianopen.com

Rozstawiony z numerem szesnastym Carlos Moya po ponad trzy i pół godzinnej batalii przegrał ze Stefanem Koubkiem w pierwszej rundzie Australian Open. Sporo napocić musiał się też inny Hiszpan, Rafael Nadal, ale on w ostatnim meczu dzisiejszego dnia pokonał Victora Troickiego.

Dla finalisty Australian Open z 1997 roku ostatnie występ w Melbourne Park są wyjątkowo nieudane. Moya bowiem już po raz czwartym z rzędu żegna się z tym wielkoszlemowym turniejem na pierwszej rundzie. Dziś na drodze trzydziesto dwuletniego Hiszpana stanął o rok młodszy Stefan Koubek. Austriak w 2002 roku odniósł w Melbourne swój największy sukces, dochodząc do ćwierćfinału tej prestiżowej imprezy, później jednak albo tu nie startował, albo też odpadał w pierwszej rundzie.

Pierwsze dwa sety tego pojedynku kończyły się tie-breakami, najpierw wygranym przez Austriaka 7:5, a drugiego na swój konto zapisał Carlos Moya, oddając rywalowi tylko dwa punkty. W trzeciej i czwartej partii Austriak znacznie poprawił jednak swoje podanie, nie przegrywając ani jednego gema serwisowego. Hiszpan natomiast nie wytrzymywał presji w „pod bramkowych” sytuacjach, przegrywając własne podanie przy stanie 5:6 w trzecim secie oraz przy 4:5 w czwartym.

W drugiej rundzie turnieju Stefan Koubek zmierzy się z Agustinem Callerim. Argentyńczyk w czterech setach pokonał dziś Luisa Hornę.

Ogromne emocje i przede wszystkim świetny spektakl miał miejsce w dwóch pierwszych setach pojedynku Rafael Nadala i serbskiego kwalifikanta, debiutującego w Australian Open Victora Troickiego. Pierwszy set zakończył się zwycięstwem Hiszpana w tie-breaku 7:3. W drugiej partii Serb nie spuścił z tonu i nawet wysforował się na prowadzenie 3:1, a później 4:2. Nadala w sytuacji realnego zagrożenia potrafił się wybornie zmotywować, najpierw odrobił straty, a w dwunastym gemie zadał decydujący „cios”. Dopiero trzecia partia okazał się jednostronną potyczką, w której Rafa stracił zaledwie gema. Mimo porażki w trzech setach Troicki ma prawo być dumny ze swojej postawy na korcie, gdyż pokazał bardzo ciekawy, urozmaicony tenis.

Kolejnym rywalem Nadala w turnieju będzie Francuz Florent Serra, który uporał się dziś w trzech setach z Florianem Mayerem.

Pewne zwycięstwa odnieśli też między innymi Michaił Jużnyj, Stanislas Wawrinka oraz Richard Gasquet. Ten ostatni co prawda stracił jednego seta w pojedynku z reprezentantem gospodarzy Nickiem Lindahlem, ale za to w pozostałych wygranych partiach przegrał tylko trzy gemy.

Wyniki I rundy (dolna część drabinki):
Jo-Wilfried Tsonga (Francja) – Andy Murray (Wielka Brytania, 9) 7:5, 6:4, 0:6, 7:6(5)
Andy Roddick (USA, 6) – Lukas Dlouhy (Czechy) 6:3, 6:4, 7:5
Paul Capdeville (Chile) – Brydan Klein (Australia) 6:4, 7:5, 6:4
Nikołaj Dawydienko (Rosja, 4) – Michael Llodra (Francja) 7:5, 7:5, 6:3
Tommy Robredo (Hiszpania, 11) – Mischa Zverev (Niemcy) 4:6, 2:6, 7:6(2), 6:4, 7:5

Rainer Schuettler (Niemcy) – Arnaud Clement (Francja) 6:4, 6:2, 6:7(3), 6:4
Kristof Vliegen (Belgia) – Olivier Patience (Francja) 6:0, 6:1, 7:6(3)
Michael Berrer (Niemcy) – Donald Young (USA) 6:7(5), 7:6(4), 6:3, 7:6(5)
Ivo Karlovic (Chorwacja, 20) – Jamie Baker (Wielka Brytania) 6:4, 6:4, 6:7(1), 6:4
Gilles Simon (Francja, 28) – Bobby Reynolds (USA) 4:6, 6:4, 6:2, 6:7(3), 6:4

Jesse Levine (USA) – Martin Vassallo Arguello (Argentyna) 6:1, 7:5, 6:1
Marc Gicquel (Francja) – Yen Hsun-Lu (Tajwan) 6:3, 4:6, 6:7(6), 6:4, 6:2
Andreas Seppi (Włochy) – Harel Levy (Izrael) 6:4, 6:2, 6:1
Jarkko Nieminen (Finlandia, 24) – Frank Dancevic (Kanada) 6:3, 6:1, 5:7, 2:6, 6:1
Igor Andrejew (Rosja, 31) – Andrei Pavel (Rumunia) 5:7, 6:2, 7:6(4), 6:3

Paul-Henri Mathieu (Francja, 23) – Victor Hanescu (Rumunia) 6:1, 7:6(4), 6:2
Guillermo Garcia Lopez (Hiszpania) – Juan Ignacio Chela (Argentyna, 18) 6:4, 6:2, 1:6, 6:2
Mardy Fish (USA) – Boris Pashanski (Serbia) 6:2, 6:3, 3:6, 6:3
Dudi Sela (Izrael) – Martin Slanar (Austria) 6:2, 6:4, 6:2
Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Viktor Troicki (Serbia) 7:6(3), 7:5, 6:1

Richard Gasquet (Francja, 8) – Nick Lindahl (Australia) 6:0, 6:1, 3:6, 6:2
Stefan Koubek (Austria) – Carlos Moya (Hiszpania, 16) 7:6(5), 6:7(2), 7:5, 6:4
Michaił Jużnyj (Rosja, 14) – Mathieu Montcourt (Francja) 6:0, 6:2, 7:6(3)
Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 26) – Julien Benneteau (Francja) 6:3, 6:3, 6:3
Jewgieni Korolew (Rosja) – Marcel Granollers-Pujol (Hiszpania) 7:5, 6:2, 6:0

Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 29) – Roko Karanusic (Chorwacja) 6:4, 7:6(5), 6:1
Sam Warburg (USA) – Juan Pablo Brzezicki (Argentyna) 2:6, 6:2, 6:3, 2:6, 6:4
Florent Serra (Francja) – Florian Mayer (Niemcy) 6:3, 7:6(2), 7:5
Nicolas Mahut (Francja) – Jose Acasuso (Argentyna) 7:6(2), 5:7, 6:2, 3:6, 7:5
Agustin Calleri (Argentyna) – Luis Horna (Peru) 6:4, 6:7(6), 6:3, 6:4

Feliciano Lopez (Hiszpania) – Wayne Odesnik (USA) 7:6(6), 6:1, 6:4
Alejandro Falla (Kolumbia) – Kevin Anderson (RPA) 5:7, 7:5, 6:7(8), 6:2, 7:5