Rzym: Berdych lepszy od Djokovicia!

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Novak Djoković pożegnał się z turniejem w Rzymie! Lider rankingu ATP po raz pierwszy od blisko 3 lat przegrał z Tomasem Berdychem. Czech odwrócił losy meczu od stanu 2:6, 2:5.

W pierwszej fazie piątkowego ćwierćfinału niewiele wskazywało, że Berdych będzie w stanie przerwać fatalną passę w meczach z Djokoviciem (bilans pojedynków 1-13). Serb rozpoczął bowiem bardzo pewnie – inauguracyjną partię lider rankingu wygrał 6:2, a w drugiej prowadził 5:2 i od awansu do półfinału dzielił go zaledwie jeden wygrany gem.

Berdych dokonał jednak wyjątkowej sztuki. Gdy Djoković serwował pod zwycięstwo w meczu przy stanie 5:3, podejmowane przez Czecha ryzyko zaczęło przynosić efekty. Uzyskany przez niego break okazał się prawdziwym punktem zwrotnym całego spotkania. Berdych wygrał pięć ostatnich gemów drugiego seta i goniąc od stanu 2:5, wygrał seta 7:5.

W trzeciej odsłonie Berdych postanowił nie zwalniać tempa. Wykorzystał słabszy okres w grze zdezorientowanego Djokovicia i przełamał go już w trzecim gemie. Przewagi breaka Czech już nie oddał. W decydującym secie miał wprawdzie spore problemy z drugim podaniem (5 wygranych akcji z 19), ale świetnie funkcjonował jego pierwszy serwis – 23 z 25. Po 2 godzinach i 22 minutach walki Tomas Berdych triumfował 2:6, 7:5, 6:4.

Półfinałowym rywalem Berdycha będzie zwycięzca pojedynku dwóch najlepszych Hiszpanów – Rafaela Nadal z Davidem Ferrerem.

Djoković drugi tydzień z rzędu nie zdołał dotrwać do decydującej fazy turnieju i osiągnąć choćby półfinału. Przypomnijmy, że jego poprzedni start, również w turnieju ATP World Tour 1000, w Madrycie, zakończył się już po pierwszym meczu, w którym musiał uznać wyższość Grigora Dimitrowa.

Drugi z zakończonych dotychczas ćwierćfinałów nie przyniósł tak wielu emocji. Jego zdecydowanym zwycięzcą został Benoit Paire, który oddał tylko jednego gema Marcelowi Granollersowi. Po 57 minutach gry 24-letni Francuz zwyciężył 6:1, 6:0. To dla niego zdecydowanie największy sukces w karierze, w drodze do którego odniósł także najcenniejsze zwycięstwo – po raz pierwszy pokonał rywala z czołowej dziesiątki, eliminując w trzeciej rundzie Juana Martina Del Potro.