Rzym: Paire lepszy od Del Potro! Męczarnie Nadala

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: własne/atpworldtour.com, foto: AFP

Benoit Paire został sprawcą dużej niespodzianki w trzeciej rundzie turnieju ATP w Rzymie. Francuz pokonał 6:4, 7:6(3) Juana Martina Del Potro. Gigantyczne kłopoty z Ernestsem Gulbisem miał Rafael Nadal.

Novak Djoković, Tomas Berdych i David Ferrer bez żadnych kłopotów awansowali do ćwierćfinału imprezy w Rzymie. Najłatwiej poszło Hiszpanowi, bo… w ogóle nie musiał wychodzić na kort. Philipp Kohlscreiber oddał mecz walkowerem z powodu zawrotów głowy.

Serb potrzebował godziny, aby uporać się z Ołeksandrem Dołgopołowem. Jego zwycięstwo nie było ani przez chwilę zagrożone. W pierwszym secie zaszalał i wygrał do jednego, a w drugim grał spokojniej, kontrolował wydarzenia i triumfował 6:4.

W dwóch setach swój mecz zamknął także Tomas Berdych. Czech dysponował bardzo dobrym pierwszym podaniem, nieco gorzej radził sobie z drugim serwisem i raz stracił podanie. W pierwszej partii Kevin Anderson wykorzystał jedną z pięciu okazji, ale sam stracił serwis dwukrotnie i przegrał 5:7. W drugim secie Berdych wygrał już wyraźnie, oddając rywalowi tylko dwa gemy.

Obok Jerzego Janowicz na ustach sympatyków tenisa jest dziś Benoit Paire. Francuz zatrzymał Juana Martina Del Potro i to w dwóch setach! Wygrał 84% punktów po pierwszym podaniu i 66% po drugim. Znany z dobrego podania Del Potro dziś notował gorsze statystyki. Co więcej, przegrywał kluczowe akcje. W pierwszej partii doszło do trzech przełamań – dwa zdobył Paire, jedno Argentyńczyk. W drugim secie żaden z tenisistów nie miał nawet okazji na breaka. W tie breaku znów górą był Francuz, triumfując wyraźnie, bo do trzech.

Niezwykłe męczarnie przeżywał na korcie Rafael Nadal. W pierwszej partii Ernests Gulbis go zmiażdżył, oddając mu tylko jednego gema! Łotysz grał kapitalnie i Rafa niewiele mógł zrobić. Na takim poziomie nie da się jednak grać cały mecz. W drugim i trzecim secie sytuacja się zmieniła. Gulbis nadal prezentował się bardzo dobrze i toczył wyrównaną walkę z Nadalem, ale w kluczowych momentach szala przechylała się w stronę faworyta. Drugą partię Hiszpan wygrał 7:5, a trzecią 6:4 i po dwóch godzinach i trzydziestu siedmiu minutach awansował do ćwierćfinału.