Murray pierwszym mistrzem 2008 roku

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atptennis.com, foto: atptennis.com

Andy Murray został pierwszym triumfatorem turnieju ATP w 2008 roku. 21-letni Brytyjczyk w finale zawodów Qatar ExxonMobil Open w Doha pokonał o dwa lata starszego Stanislasa Wawrinkę.

Obaj tenisiści spotkali się dziś ze sobą po raz trzeci w karierze. W dwóch pierwszych meczach górą był Wawrinka, jednak oba te pojedynki miały miejsce stosunkowo dawno (w 2005 i 2006 roku). Faworytem dzisiejszej potyczki był rozstawiony w Doha z numerem trzecim Murray. Szkot w ubiegłym roku doszedł tu do finału, gdzie przegrał w dwóch setach z Ivanem Ljubicicem i tym razem liczył na poprawienie tego wyniku.

Spotkanie finałowe lepiej rozpoczęło się dla Murraya. Reprezentant Wielkiej Brytanii aż trzykrotnie w pierwszym secie zyskiwał przewagę breaka, Wawrinka dwukrotnie stratę odrabiał, ale ostatecznie przegrał 4:6. Drugi set miał diametralnie inny przebieg, obaj tenisiści długo utrzymywali w nim własne podanie. Tym razem to Murray nie wytrzymał presji i serwując przy stanie 4:5, mimo kilku okazji na wyrównanie, przegrał. Tym samym o wszystkim zadecydować musiał set trzeci. Ten okazał się popisem, grającego bardziej urozmaicony tenis, Andy Murraya. Szkot wygrał decydującą partię 6:2. Cały mecz trwał dwie godziny oraz dwadzieścia osiem minut.

Triumf w Doha jest dla Andy Murray czwartym wygranym turniejem z cyklu ATP Tour. Szkot jak dotąd dwukrotnie triumfował w San Jose (w 2006 i 2007 rok), a w październiku ubiegłego roku był najlepszy w St. Petersburgu.

Dla Stanislasa Wawrinki był to natomiast piąty finał w karierze. Szwajcar pozostaje z jednym trofeum, wywalczony przed dwoma laty w Umag.