Monte Carlo: Nadal o krok od porażki

/ Maciej Mikołajczyk , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: atpworldtour.com

Novak Djoković i Rafael Nadal z ogromnymi kłopotami wygrali swoje ćwierćfinałowe mecze turnieju w Monte Carlo. Serb z wielkim trudem pokonał Jarkko Nieminena, z kolei Hiszpan był o krok od zakończenia swojej zwycięskiej passy w Monako. Do 1/2 finału awansowali też Jo-Wilfried Tsonga oraz Fabio Fognini.

Grigor Dimitrow pokazał w piątek w Monte Carlo, że nie bez powodu porównują go z Rogerem Federerem. Bułgar napluł sporo krwi Rafaelowi Nadalowi, choć po pierwszym secie nic na to nie wskazywało. Inauguracyjna partia zgodnie z oczekiwaniami padła łupem broniącego tytułu „Rafy”, natomiast drugi set to pewne zwycięstwo 6:2 przeciwnika mańkuta z Majorki. Dimitrow nie pierwszy raz w swojej karierze zagroził wielokrotnemu triumfatorowi Rolanda Garrosa, imponując ambitną postawą i walką o każdy punkt. Nadal jednak nie zamierzał się poddawać i ostatecznie to on zakwalifikował się do najlepszej „czwórki”, wygrywając decydującą partię 6:4.

Następnym rywalem 26-latka z Manacor będzie nie kto inny, jak Jo-Wilfried Tsonga. Francuz ma w nogach także zacięty, trzysetowy bój ze Stanisławem Wawrinką. Szwajcar zaczął od mocnego uderzenia (6:2), ale później stopniowo spuszczał z tonu, choć na początku ostatniej odsłony spotkania pokazał lwi pazur. Lider „Trójkolorowych” wyrzucił więc za burtę pogromcę Andy’ego Murraya, ale w sobotę czeka go jeszcze trudniejsze zadanie.

W innym półfinale zmierzą się Novak Djoković i Fabio Fognini. Serb po dość wyrównanej batalii odprawił z kwitkiem 6:4, 6:3 najmocniejszego z Finów – Jarkko Nieminena, spędzając na korcie godzinę i siedemnaście minut. Najbliższą przeszkodą turniejowej i zarazem światowej „jedynki” będzie wspomniany Włoch, który w Monte Carlo nie zwalnia tempa. Reprezentant słonecznej Italii po zaskakująco łatwym triumfie nad Tomasem Berdychem, tym razem bez większych kłopotów uporał się z Richardem Gasquetem, choć ponownie nie przystępował do spotkania w roli faworyta.

1/4 finału singla:
Novak Djoković (Serbia, 1) – Jarkko Nieminen (Finlandia) 6:4, 6:3
Rafael Nadal (Hiszpania, 3) – Georgi Dimitrow (Bułgaria) 6:2, 2:6, 6:4
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 6) – Stanisław Wawrinka (Szwajcaria, 13) 2:6, 6:3, 6:4
Fabio Fognini (Włochy) – Richard Gasquet (Francja, 7) 7:6(0), 6:2

1/4 finału debla:
B. Bryan, M. Bryan (USA, 1) – J. Melzer, L. Paes (Austria/Indie) 4:6, 6:3, 10-5
J. Benneteau, N. Zimonjic (Serbia/Francja) – A. Qureshi, J. Rojer (Pakistan/Argentyna, 4) 6:2, 7:5
D. Marrero, F. Verdasco (Hiszpania) – M. Mirnyj, H. Tecau (Białoruś/Rumunia, 5) 6:4, 6:2