Puchar Davisa: cenny triumf Argentyńczyków

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: własne, foto: AFP

David Nalbandian i Horacio Zeballos pokonali Juliena Benneteau i Michaela Llodrę 3:6, 7:6(3), 7:5, 6:3, wyprowadzając Argentynę na prowadzenie 2:1. Gospodarzy dzieli już tylko krok od awansu do półfinału Pucharu Davisa.

Pojedynek deblistów w Buenos Aires zaczął się zgodnie z przewidywaniami – od wygranego seta przez faworyzowanych Francuzów. Benneteau i Llodra zaliczają się do specjalistów od gry podwójnej, czego nie da się powiedzieć o Nalbandianie i Zeballosie. W pierwszej partii Francuzom do wygranej wystarczyło jedno przełamanie.

Od drugiego seta gra wyglądała jednak inaczej. Argentyńczycy nabrali pewności siebie, dzięki czemu z dużą łatwością wygrywali swoje gemy serwisowe. Podobie zresztą postępowali Francuzi, wskutek czego o wygranej musiał zadecydować tiebreak. A w nim lepsi byli gospodarze, którzy przy wsparciu żywiołowych kibiców zdołali doprowadzić do remisu.

Najbardziej dramatyczny przebieg miał trzeci set. Francuzi prowadzili już 5:2 i mieli dwie piłki setowe, ale wtedy Argentyńczycy przebudzili się. Nalbandian i Zeballos wygrali 4 gemy z rzędu, dzięki czemu wyszli na prowadzenie 2:1.

Czwarty set był natomiast popisem rozochoconych niezwykłym zwycięstwem w poprzedniej partii gospodarzy. Nalbandian i Zeballos zagrali w nim niemal bezbłędnie i po ponad trzech godzinach gry zwyciężyli 3:6, 7:6(3), 7:5, 6:3.

Dzięki tej wygranej Argentyńczycy wyraźnie przybliżyli się do półfinału Pucharu Davisa. Teraz tykji Carlos Berlocq musi rozprawić się z Gilles Simonem albo Juan Monaco z Jo-Wilfriedem Tsongą. Obu reprezentantów gospodarzy czeka trudne zadanie, ale niewątpliwie będą za nimi przemawiać 2 znaczące atuty – nawierzchnia ceglana i własna publiczność.

Argentyna – Francja (Buenos Aires, Argentyna, kort ziemny) 2-1
D. Nalbandian, H. Zeballos – J. Benneteau, M. Llodra 3:6, 7:6(3), 7:5, 6:3