Porażka Baghdatisa

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atptennis.com/Eurosport.yahoo.com, foto: atptennis.com

Nieudanie w nowy rok wszedł Marcos Baghdatis. Cypryjczyk w pierwszej rundzie turnieju Chennai Open nieoczekiwanie przegrał z Robinem Haase. Pewne zwycięstwa odnieśli natomiast Hiszpanie Rafael Nadal, Carlos Moya, a także Francuz Nicolas Mahut.

Baghdatis w Indiach był rozstawiony z numerem drugim i wielu fanów zacierało ręce na finałowy pojedynek Cypryjczyka z Nadalem. Dziś Baghdatis nie miał jednak swojego dnia, nie wykorzystał żadnego z siedmiu break pointów, jakie miał w meczu z Haase. Holender natomiast po razie w każdej z partii przełamał podanie rywala, wykorzystując dwa z trzech break pointów. Mecz trwał godzinę oraz dwadzieścia trzy minuty.

„Baghdatis to wspaniały zawodnik, ale ja miałem dzisiaj sporo szczęścia, gdyż on nie miał najlepszego dnia,” przyznał szczerze po meczu Haase. „Kiedy grasz przeciwko tak wspaniałemu tenisiście jak on musisz do maksimum podnieść swój poziom gry. Jestem szczęśliwy, że udało mi się zdać ten egzamin.”

Ze zwycięstwem nie miał natomiast problemów Rafael Nadal. Hiszpan w godzinę i trzydzieści sześć minut pokonał Mathieu Montcourta. Mecz ten mógł skończyć się jeszcze szybciej, ale Rafa po wygraniu pierwszego seta 6:2 i prowadzeniu w drugim 5:2 nie wykorzystał czterech piłek meczowych przy swoim podaniu. Francuzowi co prawda udało się wygrać tego i następnego gema, ale na tym skończyły się jego zdobycze w tym pojedynku.

Bardzo dobrze u progu nowego sezonu zaprezentował się też przyjaciel Nadala, Carlos Moya. Mistrz French Open z 1998 roku pokonał dziś Teimuraz Gabaszwiliego. Spotkania sporo emocji przyniosło tylko w pierwszej partii, w której Moya dwukrotnie przegrał własne podanie, ale też trzykrotnie przełamał serwis rywala. W drugiej partii Rosjanin zdołał ugrać już tylko jednego gema i mecz skończył się po sześćdziesięciu pięciu minutach rywalizacji.

Z tenisistów rozstawionych odpadł dziś tylko jeden. Turniejowa ósemka, Marc Gicquel musiał uznać wyższość Belga Kristofa Vliegena.

Wyniki I rundy:
Rafael Nadal (Hiszpania, 1) – Mathieu Montcourt (Francja) 6:2, 6:4
Robin Haase (Holandia) – Marcos Baghdatis (Cypr, 2) 6:3, 6:4
Carlos Moya (Hiszpania, 3) – Teimuraz Gabashvili (Rosja) 6:4, 6:1
Nicolas Mahut (Francja, 5) – Denis Gremelmayr (Niemcy) 6:3, 6:3
Werner Eschauer (Austria, 7) – Bartolome Salva-Vidal (Hiszpania) 7:6(3), 5:7, 6:4
Kristof Vliegen (Belgia) – Marc Gicquel (Francja, 8) 7:6(5), 6:4
Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania) – Alexander Peya (Austria) 6:4, 6:4
Rajeev Ram (USA) – Juri Szukin (Rosja) 7:6(6), 7:6(2)
Lowro Zovko (Chorwacja) – Thierry Ascione (Francja) 6:4, 6:0
Alexander Kudrajcew (Rosja) – Prakash Amritraj (Indie) 6:3, 4:6, 7:6(8)
Mario Cilic (Chorwacja) – Victor Troicki (Serbia) 3:6, 7:6(6), 6:1