Dubaj: Berdych pokonał Federera

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: własne, foto: AFP

Roger Federer miał 3 meczbole w meczu z Tomasem Berdychem, ale Czech zdołał się wygrzebać z opresji i dzięki kapitalnej końcówce pokonał Szwajcara. W finale turnieju w Dubaju zmierzy się z Novakiem Djokoviciem.

Początek pojedynku Federera z Berdychem nie zapowiadał większych emocji. Tenisiści wprawdzie grali na zbliżonym poziomie, ale gdy partia otwarcie wkroczyła w decydującą fazę, inicjatywę przejął Szwajcar. Faworyt przełamał Czecha w 8. gemie, a chwilę później zakończył seta.

Prawdziwe emocje pojawiły się dopiero w połowie drugiej partii. W 6. gemie rozstawiony z „trójką” Berdych wywalczył przełamanie i po chwili wyszedł na prowadzenie 5:2. Federer zdołał jednak odrobić straty. Po dwóch zaciętych gemach, w których obaj tenisiści mieli okazje na przełamanie (Berdycha dzielił punkt od wygrania seta), doszło do tiebreaka, w którym zawodnicy wywindowali poziom dramaturgii na sam szczyt. W dodatkowym gemie na początku lepiej spisywał się Szwajcar, który doczekał się aż trzech piłek meczowych, lecz w kluczowym momencie górą był Berdych. Czech zwyciężył 10-8 i doprowadził do trzeciego seta.

W decydującej partii Berdych grał niemal bezbłędnie, zwłaszcza w swoich gemach serwisowych (stracił w nich zaledwie 5 punktów). Po kilkunastu minutach walki zdołał przełamać Szwajcara, a następnie skutecznie i bardzo przekonująco bronił swojego podania. W efekcie po dwóch godzinach i 21 minutach walki wygrał 3:6, 7:6(8), 6:4 i odniósł szóste w karierze zwycięstwo z Federerem (17-krotny triumfator turniejów wielkoszlemowych górą był 11 razy).

Finałowym rywalem Berdycha będzie Djoković. Serb w pierwszym piątkowym półfinale nie dał szans Juanowi Martinowi del Potro, zwyciężając 6:3, 7:6(4).

W secie otwarcia Serb znakomicie serwował (rywal nie miał ani jednego breakpointa), a do tego regularnie stwarzał zagrożenie przy podaniu Argentyńczyka. W 6. gemie osiągnął upragnione przełamanie, które, jak się niedługo później okazało, dało mu wygraną w partii otwarcia. Drugi set był znacznie bardziej zacięty. Tenisiści przełamywali się aż czterokrotnie, a o wygranej musiał zadecydować tiebreak. W nim ponownie lepszy był Djoković, który wykorzystał drugiego meczbola w meczu i po blisko dwóch godzinach walki zwyciężył 6:3, 7:6(4).

Pokonując del Potro, Serb odniósł 17. wygraną z rzędu w cyklu ATP. Ostatnią porażkę Djoković zanotował 31 października 2012, kiedy nie sprostał Samowi Querreyowi w Paryżu. Jeżeli pokona Berdycha, nie tylko przedłuży swoją serię zwycięstw, ale i odniesie czwarty triumf w dubajskiej imprezie.