Memphis: sensacyjna porażka Raonicia

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: własne/atpworldtour.com, foto: AFP

Występujący z „dziką kartą” Jack Sock pokonał w pierwszej rundzie turnieju ATP w Memphis Milosa Raonicia! Amerykanin wygrał 6:3, 5:7, 7:5.

Nie tak wyobrażał sobie występ w Memphis Milos Raonic. Kanadyjczyk, który wygrał przed kilkoma dniami w San Jose, nie potrafił przebić się przez ścianę, jaką stworzył młody Amerykanin. Obaj tenisiści dysponowali świetnym pierwszym podaniem. Wygrywali po nim ponad 80% punktów, posłali też łącznie 25 asów. Sock obronił łącznie aż osiem z dziewięciu break pointów, a sam wykorzystał dwie z trzech szans na przełamanie rywala i wygrał po 6:3, 5:7, 7:5.

Niełatwą przeprawę miał Lleyton Hewitt, który potrzebował trzech setów, żeby uporać się z Yen-Hsun Lu. Spotkanie trwało prawie dwie i pół godziny, a Australijczyk wyszedł z niezłej opresji, broniąc po drodze dwóch piłek meczowych. Pierwszego seta przegrał wyraźnie 2:6, a w drugim było już 6:5 i 40-15 dla tenisisty z Tajwanu. Hewitt jednak wytrzymał trudny moment, odrobił straty, wygrał drugą partię w tie breaku, a trzecią 6:4.

W drugiej rundzie są inni rozstawieni tenisiści. Tommy Haas (nr 6) wygrał w dwóch setach z Jewgienijem Donskojem. Mecz był wyrównany, ale w kluczowych momentach to Niemiec był górą. Po pierwszym podaniu zdobył 87% punktów i ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem. W pierwszym secie triumfował w tie breaku, a w drugim raz przełamał Rosjanina i zwyciężył 6:4.

Awans wywalczył także Ołeksandr Dołgopołow. Reprezentant Ukrainy potrzebował nieco ponad godziny, aby uporać się z Bjornem Phau. Dołgopołow, podobnie jak Haas, dysponował świetnym pierwszym serwisem, dzięki czemu jego rywal ani razu nie stanął przed szansą przełamania. Niemiec radził sobie gorzej i w każdym z setów po razie stracił własne podanie, przegrywając 3:6, 4:6.

Jack Sock (USA, WC) – Milos Raonic (Kanada, 2) 6:3, 5:7, 7:5
Donald Young (USA, Q) – Xavier Malisse (Belgia) 5:1 i krecz
Oleksandr Dołgopołow (Ukraina, 7) – Bjoern Phau (Niemcy) 6:3, 6:4
Lleyton Hewitt (Australia) – Yen-Hsun Lu (Tajwan) 2:6, 7:6(3), 6:4
Tommy Haas (Niemcy, 6) – Jewgienij Donoskoj (Rosja) 7:6(6), 6:4