Rotterdam: Federer pokonany!

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: własne/atpworldtour.com, foto: AFP

Sensacja w Rotterdamie! Julien Bennetau pokonał w ćwierćfinale turnieju ATP Rogera Federera 6:3, 7:5! Oprócz Francuza w najlepszej czwórce znaleźli się także Juan Martin Del Potro, Grigor Dimitrow i Gilles Simon.

Był to szósty pojedynek Federera z Benneteau. Doświadczony Francuz już nie raz napsuł krwi dużo wyżej notowanym rywalom. Także Federer miał z nim problemy we wcześniejszych pojedynkach. W 2009 roku w turnieju Masters 1000 w Paryżu lepszy okazał się reprezentant gospodarzy. W zeszłym roku w Wimbledonie wygrał Szwajcar, ale aby zwyciężyć potrzebował pięciu setów. W Rotterdamie Benneteau wygrał bez straty partii! Dla żadnego z tenisistów serwis nie był dziś atutem. W pierwszej partii Francuz aż trzykrotnie przełamał rywala i wygrał 6:3. W drugim wydawało się, że rozstrzygnięcie padnie w tie breaku, ale w samej końcówce Benneteau zdobył decydujące przełamanie i zwyciężył 7:5!

Łatwo z Jarkko Nieminenem poradził sobie Juan Martin Del Potro. Argentyńczyk zanotował 10 asów, wygrał 76% punktów po pierwszym podaniu i obronił wszystkie trzy break pointy! Reprezentant Finlandii radził sobie gorzej przy własnym serwisie, za co zapłacił stratą trzech własnych gemów. Po godzinie i dwudziestu siedmiu minutach Del Potro zwyciężył 6:3, 6:4.

Dwie i pół godziny walczyli o awans do półfinału turnieju w Rotterdamie Grigor Dimitrow i Marcos Baghdatis. Bardzo zacięte spotkanie wygrał młody Bułgar. Obaj tenisiści zanotowali dobrą skuteczność pierwszego podania, ale obaj też dużo gorzej radzili sobie z drugim serwisem. Cypryjczyk obronił aż 11 z 13 break pointów, ale nie uratowało go to przez porażką. Bułgar musiał się bronić przed przełamaniem pięciokrotnie i tylko raz nie wyratował się z opresji. Przegrał pierwszego seta w tie breaku, ale w dwóch następnych był lepszy i zwyciężył ostatecznie 6:7(4), 7:6(0), 6:3.

Ostatnie miejsce w półfinale zajął Gilles Simon. Francuz przegrał pierwszego seta z Martinem Klizanem 6:7(6), ale w następnym był lepszy 6:3. W decydującej partii prowadził 3:0, gdy Słowak skreczował.

Ćwierćfinały singla:
Julien Benneteau (Francja) – Roger Federer (Szwajcaria, 1) 6:3, 7:5
Juan Martin Del Potro (Argentyna, 2) – Jarkko Nieminen (Finlandia) 6:3, 6:4
Gilles Simon (Francja, 5) – Martin Klizan (Słowacja) 6:3, 6:4
Grigor Dimitrov (Bułgaria) – Marcos Baghdatis (Cypr) 6:7(4), 7:6(0), 6:3

Półfinał debla:
M. Granollers, M. Lopez (Hiszpania, 1) – J. Knowle, F. Polasek (Austria, Słowacja) 6:2, 6:4