Montpellier: Gasquet za silny dla Monfilsa

/ Patrycja Surdy , źródło: eurosport.yahoo.com/własne, foto: AFP

Rozstawiony z numerem trzy Richard Gasquet odprawił rodaka – Gaela Monfilsa – 6:3, 2:6, 6:3 i awansował do ćwierćfinału Open Sud de France. O krok bliżej od trofeum znaleźli się również Michael Llodra i Serhij Stachowski.

Efekt bratobójczej walki dwóch Francuzów długo pozostawał nieprzewidywalny. Gasquet, który w łatwy sposób zapisał na swoim koncie premierowego seta, w kolejnym nie potrafił już przebić się przez agresywny atak rywala i zwyciężył tylko w dwóch gemach. Pojedynek rozstrzygnął na swoją korzyść dopiero po godzinie i 45 minutach. W tym czasie posłał w stronę konkurenta pięć asów i wykorzystał 4 z 11 break pointów. Triumfem wyrównał bilans spotkań z niżej klasyfikowanym rodakiem na 4-4.

O wejście do półfinału 26-latek zawalczy z Julienem Benneteau, który wynikiem 6:4, 6:4 wyeliminował Victora Hanescu.

Sprawcą jednej z największych niespodzianek dnia był jednak Llodra. Kolejny reprezentant gospodarzy odnotował aż trzynaście asów serwisowych, nie popełniając przy tym żadnego podwójnego błędu, i zgarnął 76 punktów, co zapewniło mu triumf nad turniejową „dwójką” – Jankiem Tipsarevicem [6:3, 7:6(3)]. W Montpellier pięciokrotny zdobywca tytułów ATP najdalej dotarł do finału. Miało to miejsce w 2009 roku, a jego pogromcą okazał się wówczas Ivan Ljubicic.

Mój serwis dobrze dziś funkcjonował, co pomaga na tak szybkiej nawierzchni jak ta – ocenił po meczu Llodra. – Nie było dużej różnicy między nami, ale myślę, że ja miałem nieco więcej szans od niego. Jestem bardzo zadowolony ze zwycięstwa w dwóch setach.

W Open Sud de France, choć nie bez problemów, utrzymał się również Stachowski. Nim otrzymał bilet do następnej rundy, 105. zawodnik globu był zmuszony rozegrać z Tatsumą Ito aż dwa tie breaki. Mecz zakończył się ostatecznie rezultatem 6:7(4), 6:4, 7:6(3).

Michael Llodra (Francja) – Janko Tipsarević (Serbia, 2) 6:3, 7:6(4)
Richard Gasquet (Francja, 3) – Gael Monfils (Francja) 6:3, 2:6, 6:3
Gilles Simon (Francja, 4) – Arnau Brugues-Davi (Hiszpania, Q) 7:6(5), 6:2
Julien Benneteau (Francja, 6) – Victor Hanescu (Rumunia) 6:4, 6:4
Jan Hajek (Czechy) – Viktor Troicki (Serbia, 7) 6:0, 4:2 i krecz
Serhij Stachowski (Ukraina) – Tatusma Ito (Japonia) 6:7(4), 6:4, 7:6(3)

Ćwierćfinały singla:
C. Fleming, J. Marray (Wielka Brytania, 1) – F. Serra, G. Simon (Francja) 6:4, 6:1
M. Gicquel, M. Llodra (Francja) – E. Butorac, P. Hanley (USA, Australia, 2) 4:6, 6:3, 10-6
J. Murray, J. Peers (Wielka Brytania, Australia) – T. Huey, D. Inglot (Filipiny, Wielka Brytania, 3) 6:4, 6:2
J. Brunstrom, R. Klaasen (Szwecja, RPA) – J. Delgado, K. Skupski (Wielka Brytania, 4) 6:2, 6:3