Djoković: dam z siebie jutro wszystko

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Trudno wyobrazić sobie lepsze zwieńczenie sezonu ATP niż pojedynek Novaka Djokovicia z Rogerem Federerem w finale ATP World Tour Finals. Po meczu Serb nie krył zadowolenia ze swojego osiągnięcia.

Jestem bardzo zadowolony pierwszy raz w finale tutaj w Londynie – stwierdził na konferencji prasowej Djoković, który wygrał z Juanem Martinem Del Potro 4:6, 6:3, 6:2. – Nie grałem w finale ATP World Tour Finals od 2008 roku. Naprawdę na to czekam. Osiągnąć tą fazę turnieju to już wielki sukces. Mając jednak świadomość, że to mój ostatni mecz w sezonie dam z siebie jutro wszystko, pod względem fizycznym oraz mentalnym i spróbuje sięgnąć po trofeum.

Przed czterema laty Novak Djoković wygrał cały turniej mistrzów i był to jak dotąd jego jedyny finał w tej imprezie. Dziś Serb pomimo nienajlepszego początku zdołał odwrócić losy konfrontacji z Juanem Martinem Del Potro i w poniedziałkowy wieczór (o godz. 21 czas w Polsce) stanie przed szansą powtórzenia osiągnięcia z 2008 roku.

Grałem mu więcej na bekhend i miałem więcej okazji do zaatakowanie, zaś w pierwszym secie za dużo grałem mu na forhend i on mnie miażdżył – nawiązał do zwrotu sytuacji w drugiej partii Serb.

Nole poprawił swoją grę, szczególnie od połowy drugiego seta aż do końca meczu – wtórował liderowi rankingu Del Potro. – Zasłużył on na zwycięstwo dzisiaj. Myślę, że zagrałem naprawdę dobrze w pierwszych dwóch setach. Jeżeli nie grasz przez cały mecz na swoim najwyższym poziomie, to ciężko jest go pokonać. Miałem szansę wygrać dzisiaj, kiedy zdobyłem przewagę przełamania w drugim secie, ale nie serwowałem tak jak wczoraj, czy w pierwszym secie dzisiaj. Nole naprawdę dobrze returnował.

W szlagierowym spotkaniu wieczoru Roger Federer pokonał faworyta gospodarzy Andy Murraya 7:6(5), 6:2.

Uważam, że zagrał on dzisiaj dobrze – ocenił Murray. – Nie myślę, że to był niewiarygodnie wysoki poziom. Było wiele krótkich wymian. Ja zacząłem mecz dobrze. On odrobił straty w pierwszym secie i zdobył tie break. Kiedy wyjdzie na prowadzenie niesamowicie ciężko jest go zatrzymać. Gdy prowadzi to ma tendencje do grania cały czas coraz lepiej. Myślę, że na początku drugiego seta stworzyłem mu do tego szansę.

Koniecznie trzeba również odnotować fakt, iż dzisiejszego dnia turniej ATP World Tour Finals w Londynie przekroczył liczbę miliona kibiców, którzy śledzili zmagania najlepszych tenisistów odkąd impreza rozgrywana jest w hali O2 (od 2009 roku). Z tej okazji przygotowany został krótki filmik, który dostępny jest w naszych Multimediach.

Półfinały singla:
Novak Djoković (Serbia, 1) – Juan Martin Del Potro (Argentyna, 6) 4:6, 6:3, 6:2
Roger Federer (Szwajcaria, 2) – Andy Murray (Wielka Brytania, 3) 7:6(5), 6:2

Półfinały debla:
M. Bhupathi, R. Bopanna (Indie, 5) – L. Paes, R. Stepanek (Indie, Czechy, 3) 4:6, 6:1, 12-10
M. Granolers, M. Lopez (Hiszpania, 6) – J. Marray, F. Nielsen (Wielka Brytania, Dania, 8) 6:4, 6:3