Londyn: bezbłędny Federer w półfinale

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Roger Federer przerwał serię jedenastu zwycięstw Davida Ferrera. Szwajcar pokonał Hiszpana 6:4, 7:6(5) i odnosząc drugą wygraną w Londynie, zapewnił sobie wyjście z grupy.

Ferrer, który w ostatnich tygodniach prezentuje znakomitą dyspozycję, dzięki której zdołał wygrać 2 turnieje – w Walencji i Paryżu – trafił na najgorszego rywala z możliwych. Przed czwartkowym pojedynkiem mierzył się z Federerem 13 razy i ani razu nie wygrał. Po londyńskiej konfrontacji jego bilans jeszcze się pogorszył.

Po kilkunastu minutach gry wydawało się, że będzie to kolejne jednostronne spotkanie pomiędzy Szwajcarem a Hiszpanem. Federer przełamał Ferrera i wyszedł na prowadzenie 3:0, mimo że w każdym z gemów tenisiści zażarcie walczyli o każdy punkt. Hiszpan zdołał się jednak podnieść, co we wcześniejszych starciach rzadko mu się zdarzało, i wyrównał. W decydującym momencie seta Federer spisał się jednak rewelacyjnie – w 10. gemie przełamał Ferrera, nie tracąc ani jednego punktu, i wygrał partię.

Ferrera porażka nie podłamała. Od drugiego seta ponownie rywalizował z Federerem jak równy z równym i choć podawał wyraźnie gorzej od Szwajcara (w całym spotkaniu nie zdobył żadnego punktu bezpośrednio, notując jednocześnie 5 podwójnych błędów), regularnie wygrywał swoje gemy serwisowe. O zwycięstwie w tej partii musiał zadecydować tiebreak. Lepiej rozpoczął go Hiszpan, który wyszedł na prowadzenie 2-1, ale potem inicjatywę przejął Szwajcar. Federer ostatecznie zwyciężył 7-5 i po blisko dwóch godzinach walki przypieczętował awans do półfinału turnieju Barclays ATP World Tour Finals.

W pierwszym pojedynku w turnieju Szwajcar gładko ograł Janko Tipsarevicia, dzięki czemu po dwóch spotkaniach zdecydowanie prowadzi w grupie B. Z kolei Ferrer zachował szansę na awans, mimo że ma obecnie niekorzystny bilans setów (2-3). Wiele będzie zależeć od drugiego dzisiejszego pojedynku, w którym Tipsarević zmierzy się z Juanem Martinem del Potro.