Bazylea: faworyci w finale

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Nie było niespodzianek w półfinałach turnieju ATP w Bazylei. Roger Federer pokonał Paula-Henri Mathieu, a Juan Martin Del Potro wygrał z Richardem Gasquetem.

Jako pierwsi pojawili się na korcie Argentyńczyk z Francuzem. Del Potro w godzinę i siedem minut rozprawił się z rywalem, nie dając mu najmniejszych szans. W pierwszej partii faworyt wygrał 72% piłek po pierwszym podaniu, zaserwował trzy asy i obronił jednego break pointa. Gasquet grał bardzo słabo, zapisując na koncie tylko szesnaście punktów. Dwukrotnie został przełamany i przegrał do dwóch. Podobnie wyglądała druga partia. Tym razem Francuzowi udało się odebrać serwis przeciwnikowi, ale przy swoim podaniu wciąż spisywał się słabo. Del Potro trzykrotnie go przełamał i znów zwyciężył 6:2, pewnie awansując do finału.

O tytuł zagra z Rogerem Federerem. Szwajcar po raz siódmy z rzędu znalazł się w finale rodzinnego turnieju. Tylko raz – trzy lata temu – przegrał. Z Novakiem Djokoviciem. Pojedynek z Paulem Henri-Mathieu był w miarę wyrównany, ale w decydujących momentach Federer przyspieszał i przechylał szalę na swoją korzyść. Ponadto Federer znakomicie serwował. Posłał dziesięć asów i ani razu nie musiał się bronić przed przełamaniem. Francuzowi odebrał podanie dwukrotnie – raz w pierwszym i raz w drugim secie – dzięki czemu triumfował 6:4, 7:5.