Wiedeń: Zemlja sensacyjnym finalistą

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Grega Zemlja pokonał Janko Tipsarevicia 3:6, 7:6(5), 6:2 i po raz pierwszy w karierze wystąpi w finale turnieju ATP Tour. Rywalem Słoweńca w walce o tytuł zawodów w Wiedniu będzie rozstawiony z numerem jeden Juan Martin Del Potro, który pokonał Gillesa Mullera 7:6(4), 7:6(5).

70. w rankingu Zemlja musiał przedzierać się w Wiedniu przez eliminacje, a w drodze do finału pokonał trzech rozstawionych rywali (nr 8 Xaviera Malisse, nr 3 Tommy Haasa i właśnie w półfinale nr 2 Janko Tipsarevicia).

Początek spotkania nie zapowiadała niespodzianki. Słoweniec co prawda w pierwszym secie doprowadził do ośmiu break pointów, ale nie zdołał wykorzystać żadnego z nich, zaś Serb zrobił pożytek z jedynej okazji na przełamanie. W drugim secie Tipsarević znów jako pierwszy wywalczył breaka, ale tym razem Zemlja zdołał odrobić stratę (wykorzystał dopiero trzynastego break pointa w meczu), a następnie wygrał w tie breaku 7-5.

W decydującym secie to Zemlja okazał się znacznie bardziej skuteczny w kluczowych momentach, wykorzystał obie okazje na przełamanie, obronił przy swoim podaniu wszystkie pięć break pointów i triumfował w dwie godziny oraz trzydzieści cztery minuty.

26-letni Zemlja rozgrywa swój najlepszy sezon w karierze. Ma na swoim koncie trzy wygrane challengery w tym roku, a teraz zagra w swoim pierwszym finale turnieju ATP Tour. Słoweniec będzie najprawdopodobniej liderem swojej reprezentacji w meczu Pucharu Davisa przeciwko Polsce, w lutym przyszłego roku.

Drugi mecz w turnieju, w którym nie doszło do ani jednego przełamania rozegrał Juan Martin Del Potro. Argentyńczyk wygrał z Gillesem Mullerem 7:6(4), 7:6(5). Tenisista z Ameryki Południowej odnotował w tym meczu siedemnaście asów i obronił dwa break pointy, zaś Luksemburczyk szesnaście asów i raz musiał wychodzić z opresji przy swoim podaniu. Del Potro po raz drugi z rzędu wystąpi w finale turnieju Erste Bank Open (rok temu przegra z Jo-Wilfriedem Tsongą).

Drugi finał z rzędu to dla mnie miał sprawa – przyznał 24-letni Argentyńczyk. – Z meczu na mecz czuję się lepiej, poprawiam swoją grę i rośnie mi pewność siebie. Jestem bardzo szczęśliwy, że znów zagra w finale.

Półfinały singla:
Juan Martin Del Potro (Argentyna, 1) – Gilles Muller (Luksemburg) 7:6(4), 7:6(5)
Grega Zemlja (Słowenia, Q) – Janko Tipsarević (Serbia, 2) 3:6, 7:6(5), 6:2