Eleganckie zwycięstwo Rogera Federera

/ Anna Wilma , źródło: masters-cup.com, foto: masters-cup.com

Szwajcarski tenisista Roger Federer (numer 1) pokonał wicelidera światowej klasyfikacji ATP, Hiszpana Rafaela Nadala (numer 2) i uzyskał prawo gry w ostatnim meczu ATP Tour 2007, w którym zmierzy się z rodakiem Nadala, Davidem Ferrerem.

Spotkanie stało na wysokim poziomie w pierwszej odsłonie. Obydwaj tenisiści wzajemnie gnębili się silnymi i celnymi podaniami – Federer zaserwował siedem asów. Zarówno Szwajcar, jak i Hiszpan, zaprezentowali wiele pięknych akcji z głębi kortu i pod siatką, wykazali się precyzją i sprytem w uderzeniach, zwłaszcza wolejowych. Kibice w Szanghaju mogli podziwiać kawałek tenisa z najwyższej światowej półki. Po rozegraniu dziewięciu gemów zgodnie z regułą własnego serwisu nastąpił kryzys w grze Hiszpana, jak się okazało – bardzo kosztowny. Federer dostał praktycznie za darmo trzy piłki setowe i wykorzystał drugą z nich.

Po regulaminowej przerwie setowej numer dwa światowego tenisa nie był już sobą. Błyskawicznie stracił pięć gemów z rzędu, nie znajdując żadnej metody na grającego bardzo udane piłki Federera. Szwajcar od czasu do czasu popełniał jakiś błąd, ale przez większą część seta to jemu sprzyjała dobra passa. Nadal poderwał się jeszcze do walki w szóstym gemie, wygrywając własne podanie i zaprezentował dwie efektowne piłki w gemie serwisowym przeciwnika. Na niewiele to wystarczyło, bo Roger Federer wygrał partię do jednego już w kolejnych dwóch punktach. Konfrontacja trwała 59 minut.

W finale broniący tytułu Federer zagra z Hiszpanem Davidem Ferrerem, który w Chinach nie przegrał jeszcze spotkania. Bilans ich meczów wynosi 7:0 na korzyść tenisisty z Bazylei.