Szanghaj: kłopoty Murraya

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Andy Murray nie miał dziś najlepszego dnia, ale i tak zdołał pokonać Radka Stepanka w ćwierćfinale turnieju ATP w Szanghaju. O finał zmierzy się z Rogerem Federerem, który pewnie wygrał z Marinem Ciliciem.

Znakomita postawa serwisowa w pierwszym secie dała Radkowi Stepankowi przewagę nad Andym Murrayem. Reprezentant Czech przegrał tylko pięć punktów przy swoim podaniu, przełamał Szkota i wygrał 6:4. Potem do głosu doszedł jednak faworyt. Nie był to jego najlepszy dzień, ale i tak zdołał rywala pokonać. W drugim secie triumfował do dwóch, a w decydującym do trzech.

W półfinale Murray zagra z Rogerem Federerem. Szwajcar już w pierwszym gemie przełamał Marina Cilicia. Chorwat też znalazł sposób na breaka, ale sam stracił podanie ponownie i przegrał 4:6. W drugiej partii Federer też dość szybko zdobył przewagę przełamania, wychodząc na prowadzenie 3:1. W samej końcówce Cilić zdołał jednak odrobić stratę. Przegrywając 3:5, przełamał lidera rankingu, ale chwilę potem nie umiał wyrównać. Szwajcar się skoncentrował i dokończył dzieła, zwyciężając 6:4.

W drugim półfinale także zagrają faworyci. Novak Djoković w godzinę i dwadzieścia minut oddał sześć gemów Tommy’emu Haasowi. Nie grał najlepiej, dwukrotnie stracił podanie, ale miał też sposób na przełamywanie Niemca, dokonując tego pięciokrotnie.

Jego rywalem w walce o finał będzie Tomas Berdych, który stoczył bardzo wyrównany mecz z Jo-Wilfriedem Tsongą. Obaj zawodnicy dysponowali fantastycznym pierwszym podaniem. W całym meczu doszło tylko do jednego przełamania. Zdobył je Czech w pierwszej partii. W drugiej Berdych miał trzy, a Tsonga cztery break pointy. Żaden nie został jednak wykorzystany. W decydującym o losach meczu tie breaku Czech triumfował do czterech.