Tokio: Nishikori wyeliminował Berdycha

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Kei Nishikori nieoczekiwanie pokonał rozstawionego z numerem drugim Tomasa Berdycha w ćwierćfinale turnieju w Tokio. Reprezentant gospodarzy zwyciężył 7:5, 6:4. Oprócz niego w półfinałach zagrają: Andy Murray, Milos Raonic i Marcos Baghdatis.

22-letni Japończyk sprawił największą sensację turnieju. Zajmujący 6. miejsce w rankingu ATP World Tour Berdych niedawno osiągnął półfinał US Open, następnie dwoma singlowymi zwycięstwami pomógł reprezentacji Czech awansować do finału Pucharu Davisa, a w czwartek zanotował 50. zwycięstwo w sezonie. W starciu z Nishikorim był zdecydowanym faworytem.

Niespodziewanie wyrównany pojedynek rozgrywał się od początku. Zawodnicy w wielu gemach walczyli na przewagi i niełatwo było wskazać, kto wyjdzie z tej konfrontacji zwycięsko. O triumfie w secie otwarcia Nishikoriego zadecydowało przełamanie z samej końcówki partii. Japończyk wykorzystał drugiego breakpointa w 11. gemie i po chwili przypieczętował wygraną.

W drugim secie Czech zdołał przełamać Japończyka w 4. gemie, ale po kilku minutach jego gra się zupełnie rozsypała. Nishikori, niesiony dopingiem fanów, błyskawicznie odrobił straty, by następnie wyjść na prowadzenie 5:3. Berdych ugrał jeszcze jednego gema, ale losów spotkania nie zdołał odwrócić.

Problemy miał także rozstawiony z numerem pierwszym Murray, lecz Szkot zdołał wyjść na prostą. Tegoroczny mistrz US Open nieoczekiwanie przegrał drugiego seta w pojedynku ze Stanislasem Wawrinką, ale w decydującej partii ponownie pokazał się ze znakomitej strony. W 3. partii Murray całkowicie zdominował Szwajcara, wywalczył 2 przełamanie i zakończył mecz. Ostatecznie zwyciężył po nieco ponad dwóch godzinach gry 6:2, 3:6, 6:2.

W piątek zmagania w stolicy Japonii zakończył także Janko Tipsarević, czyli trzecia rakieta tokijskiego turnieju. Serb stoczył długi i bardzo zacięty pojedynek z Milosem Raonicem. Rosły i znakomicie serwujący Kanadyjczyk (w starciu z Tipsareviciem zaliczył 24 asy) wykazał się większą odpornością w decydującym o losach meczu tiebreaku. Dzięki temu po dwóch godzinach i 40 minutach walki Raonic zwyciężył 6:7(5), 6:2, 7:6(7).

Półfinał osiągnął także Marcos Baghdatis. Cypryjczyk gładko uporał się z Dmitrijem Tursunowem, zwyciężając 6:2, 6:4.

Ćwierćfinały singla:
Andy Murray (Wielka Brytania, 1) – Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 7) 6:2, 3:6, 6:2
Milos Raonic (Kanada, 6) – Janko Tipsarević (Serbia, 3) 6:7(5), 6:2, 7:6(7)
Marcos Baghdatis (Cypr) – Dmitrij Tursunow (Rosja, Q) 6:2, 6:4
Kei Nishikori (Japonia, 8) – Tomas Berdych (Czechy, 2) 7:5, 6:4