Bangkok: francuski finał w stolicy Tajlandii

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Francuscy tenisiści zdominowali turniej w Bangkoku. O tytuł zagrają Gilles Simon, który pokonał faworyzowanego Janko Tipsarevicia, a także Richard Gasquet – pogromca Jarkko Nieminena.

Simon potwierdził w sobotę, że znajduje się w świetnej dyspozycji. Francuz dzień wcześniej gładko rozprawił się z wracającym po kontuzji rodakiem Gaelem Monfilsem, a w półfinale okazał się zdecydowanie lepszy od rozstawionego z pierwszym numerem Tipsarevicia.

Od początku pojedynek układał się po myśli Francuza, który już w pierwszym gemie przełamał rywala. Okazało się, że zdobyta w gemie otwarcia przewaga wystarczyła mu do wygrania pierwszej partii. Losy drugiego seta rozstrzygnęły się znacznie później, albowiem dopiero w 9. gemie. Wówczas Simon ponownie wygrał podanie przeciwnika, a chwilę później zakończył pojedynek, zwyciężając 6:4, 6:4. Faworyzowany Serb miał w całym starciu tylko jedną okazję na przełamanie Francuza, ale jej nie wykorzystał.

W drugim półfinale Thailand Open było znacznie więcej walki i emocji, choć mecz ostatecznie także padł łupem zawodnika z Francji. Starcie Gasqueta z Nieminenem trwało niemal dwie godziny i obfitowało w zwroty akcji.

Pierwszą partię pewnie wygrał Fin, któremu do zwycięstwa wystarczyła przewaga jednego przełamania. W drugiej zaś błyskawicznie uzyskał wysoką przewagę. Po kilkunastu minutach rywalizacji prowadził już 4:0 i wydawało się, że lada moment przypieczętuje awans do finału. Wtedy jednak przebudził się Gasquet. Francuz zdołał odrobić straty i po emocjonującej końcówce zwyciężył 7:5. Decydujący set okazał się formalnością – dobrze dysponowany Francuz stopniowo powiększał przewagę nad coraz gorzej grającym Finem i po godzinie i 57 minutach zakończył mecz, zwyciężając 3:6, 7:5, 6:2.

Zdecydowanym faworytem finału wydaje się Gasquet, za którym przemawia i rozstawienie, i bilans spotkań z Simonem. Dotychczas mierzyli się pięciokrotnie i za każdym razem górą był młodszy z Francuzów.