Skuteczna defensywa najwyżej rozstawionych

/ Anna Wilma , źródło: masters-cup.com, foto: masters-cup.com

Kanadyjczyk Daniel Nestor i zawodnik Bahamów Mark Knowles (numer 1) pokonali w swoim pierwszym spotkaniu grupowym Turnieju Mistrzów debel francuski Arnaud Clement, Michael Llodra, broniąc przed tym dwie piłki meczowe. Spotkanie zakończyło się mistrzowskim tie-breakiem, w którym faworyci mieli już zdecydowaną przewagę nad niżej klasyfikowanymi rywalami.

Na sporą niespodziankę wskazywała postawa Nestora i Knowlesa już w pierwszym secie, gdy absolutnie nie mogli zapanować nad podaniem, popełniając aż cztery podwójne błędy serwisowe i dając się przełamać trzykrotnie! Sami zaś raz odebrali gema serwisowego rywalom. Gra Francuzów była jednak o wiele spokojniejsza. Clement i Llodra wykorzystywali każdy krótszy serwis rywali, czym – oprócz wyniku – popsuli im statystyki, wskazujące zaledwie 25% skuteczności pod drugim podaniu.

W tym przypadku niedyspozycja serwisowa okazała się zaraźliwa i już w kolejnej partii Clement i Llodra "dotrzymywali" w tym niechlubnym elemencie kroku kolegom. Pojawiało się coraz więcej szans na przełamanie z każdej ze stron. Po jednym wzajemnym breaku doszło do wyrównania na po pięć. Wtedy szczęście opuściło Francuzów, bo choć mieli do dyspozycji aż dwie piłki meczowe, Nestor i Knowles zagrali dwa ostatnie gemy odsłony jak natchnieni, zdobywając przewagę zapewniającą wyrównanie stanu pojedynku na po jeden.

Zgodnie z zasadami, trzeci set zastępowany jest tie-breakiem mistrzowskim, granym do dziesięciu wygranych piłek. Najwyraźniej porażka francuskiej pary w drugim secie, pomimo tylu okazji, przygnębiła ich na tyle, że nie byli już w stanie nawiązać wyrównanej walki z Nestorem i Knowlesem. W tej części meczu poziom podania obydwu debli był katastrofalny, a u faworytów celność wynosiła zaledwie 38%! Doświadczeni zawodnicy z Kanady i Wysp Bahama pewną ręką doprowadzili spotkanie do końca, wygrywając ostatecznie 10-5.

Na prowadzeniu w tabeli grupy czerwonej po pierwszym dniu rozgrywek znajduje się para Simon Aspelin, Julian Knowle, która swój mecz wygrała w dwóch setach.

Mecz grupy czerwonej
Mark Knowles, Daniel Nestor (Bahamy, Kanada, 1) – Arnaud Clement, Michael Llodra (Francja, 7) 2:6, 7:5, 10-5