Sankt Petersburg: Kubot wyeliminował faworyta

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

W znakomitym stylu Łukasz Kubot rozpoczął zmagania w Sankt Petersburgu. Polak w pierwszej rundzie turnieju wyeliminował rozstawionego z numerem dwa Denisa Istomina, zwyciężając 4:6, 6:3, 6:4.

Po tym, jak w poniedziałek rozlosowano drabinkę turnieju w Sankt Petersburgu, najwyżej notowany polski singlista mógł czuć się zawiedziony. Stało się bowiem jasne, że będzie mu niezwykle trudno osiągnąć w dobry wynik. Już w pierwszej rundzie trafił na Istomina – Uzbeka, który w rankingu ATP Tour znajduje się 38 pozycji wyżej od Polaka.

Mecz zaczął się po myśli faworyta. Istomin przełamał Kubota w 5. gemie i wydawało się, że zdoła dowieźć przewagę do końca seta. Polak wykazał się jednak walecznością, dzięki której odrobił stratę przełamania. Niestety, kilka minut później – w 9. gemie – pochodzący z Bolesławca zawodnika stracił podanie ponownie i po chwili przegrał partię 4:6.

Uzbek, który wydawał się nieco zdekoncentrowany po wywalczeniu w dramatycznych okolicznościach triumfu w secie otwarcia, fatalnie rozpoczął kolejną część meczu, co znakomicie wykorzystał Kubot. Po kilkunastu minutach gry Polak wyszedł na prowadzenie 4:0. Istomin zdołał wygrać jednego gema przy serwisie Kubota, ale na więcej nie było go stać. Dzięki temu Polak zwyciężył 6:4 i o awansie do następnej rundy musiała zadecydować trzecia partia.

Decydującego seta rewelacyjnie rozpoczął Kubot, albowiem już w pierwszym gemie przełamał faworyzowanego rywala. Do końca meczu Uzbek zacięcie walczył o odrobienie strat, ale bardziej doświadczony Polak umiejętnie się bronił, dobrze serwował i wygrywał swoje podania. Po dwóch godzinach i 31 minutach gry Kubot zakończył mecz, zwyciężając w ostatniej partii 6:4.

W 2. rundzie Polak zmierzy się z Danielem Gimeno-Traverem, który rozprawił się z Florantem Serrą, zwyciężając 7:6(5), 6:2.

Łukasz Kubot (Polska) – Denis Istomin (Uzbekistan, 2) 4:6, 6:3, 6:4