Zwycięstwo Nadala na początek

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atptennis.com, foto: atptennis.com

W Szanghaju rozpoczął się czterdziesty siódmy turniej mistrzów, po raz siódmy rozgrywany pod nazwą Maters Cup, a po raz drugi jego areną jest hala Qi Zhong Stadium w tym największym chińskim mieście. Na inaugurację zawodów Rafael Nadal pokonał w trzech setach Richarda Gasqueta.

Dla Rafaela Nadala to drugi start w turnieju mistrzów, w ubiegłym roku doszedł on do półfinału, gdzie w dwóch setach uległ Rogerowi Federerowi. Richard Gasquet debiutuje natomiast w tym rozgrywkach, co więcej przepustkę do Szanghaju zapewnił sobie "rzutem na taśmę", dzięki awansowi do półfinału zawodów Masters Series w Paryżu.

Dzisiaj zagrali oni ze sobą pierwszy raz od turnieju Roland Garros w 2005 roku, kiedy to Hiszpan pewnie zwyciężył w trzech setach. Przed spotkaniem w Qu Zhong Stadium Rafa miał zresztą bilans trzech wygranych meczów, przy ani jednej porażce z Gasquetem.

Pierwszy set dzisiejszego meczu zapowiadał, iż Francuz może pokusić się o pierwsze zwycięstwo w karierze nad Nadalem. Obaj tenisiści rozpoczęli od pewnego wygrywania własnego podania, ale w ósmym gemie Richardowi Gasquet udało się zdobyć breaka, który w ostatecznym rozrachunku dał mu zwycięstwo w secie.

Drugi set miał znacznie bardziej zaskakujący przebieg. W czwartym gemie Francuz mimo prowadzenia 40:0 stracił własne podanie, co prawda natychmiast doprowadził do re-breaka, jednak w szóstym gemie ponownie nie wygrał gema serwisowego. Tym razem Nadal nie wypuścił już szansy z rąk, do końca pewnie kontrolował swoje podanie i doprowadził do wyrównania stanu meczu.

Decydujący dla losów meczu okazał się gem piąty trzeciej partii, gdy to Rafael Nadal zdobył breaka. Jak się okazało było to ostatnie przełamanie w meczu. Gasquet w dziewiątym gemie zdołał jeszcze wybronić piłkę meczową przy własnym serwisie, ale po zamianie stron kropkę nad "i" postawił Hiszpan.