US Open: pierwszy ćwierćfinał Berdycha

/ Michał Jaśniewicz , źródło: własne, foto: AFP

Tomas Berdych pokonał Nicolasa Almagro 7:6(4), 6:4, 6:1 i po raz pierwszy w karierze awansował do ćwierćfinału US Open. Kolejnym rywalem Czecha będzie Roger Federer, który mecz czwartej rundy wygrał walkowerem.

Berdych oraz Almagro spotkali się już po raz dziesiąty, a siódme zwycięstwo w tych konfrontacjach odnotował Czech. Berdych wygrał z Almagro m.in. w czwartej rundzie tegorocznego Australian Open.

W pierwszym secie dzisiejszego pojedynku obaj tenisiści bardzo pewnie wygrywali własne podanie. Tie break od początku układał się pod dyktando Berdycha, który wysforował się na prowadzenie 4-1, by ostatecznie wygrać 7-4.

Drugą partię Berdych wygrał dzięki breakowi w siódmym gemie, a w trzecim secie oddał Hiszpanowi już tylko jednego gema. Mecz trwał równo dwie godziny. Czech zaprezentował się z bardzo dobrej strony, odnotował w spotkaniu 17 asów, 39 „winnerów”, przy zaledwie szesnastu niewymuszonych błędach.

Tomas Berdych wygrywając dzisiejsze spotkanie skompletował komplet ćwierćfinałów wielkoszlemowych. Przed nim osiągnęło to tylko dwóch tenisistów – Petr Korda oraz Ivan Lendl.

W ćwierćfinale Czecha, który za dwa tygodnie będzie obchodził dwudzieste siódme urodziny, czeka konfrontacja z Rogerem Federerem. Lider rankingu miał dziś grać z Mardy Fishem, ale Amerykanin zrezygnował z występu, ze względu na problemy zdrowotne.

Tomas Berdych grał dotąd piętnastokrotnie z Rogerem Federerem, wygrywając tylko cztery razy. W tym roku tenisiści zmierzyli się w finale turnieju na niebieskiej mączce w Madrycie. Szwajcar wygrał 3:6, 7:5, 7:5.