US Open: Janowicz poległ w 1. rundzie

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: usopen.org, foto: AFP

Jerzy Janowicz przegrał już w 1. rundzie US Open. Polak w swoim nowojorskim debiucie nie sprostał 18-letniemu Dennisowi Novikovowi. Młody Amerykanin zwyciężył 6:2, 7:6(6), 3:6, 6:3.

Jeszcze kilka dni temu Jerzy Janowicz cieszył się z losowania drabinki tegorocznego US Open. Teraz, kilkadziesiąt godzin po rozpoczęciu rywalizacji, musi się pakować i myśleć o wylocie z Nowego Jorku. Zajmujący 1099. miejsce w rankingu ATP Tour Amerykanin okazał się dla niego za silny.

Do niedawna Novikov mógł jedynie marzyć o starcie w US Open. 18-latek zdobywał punkty głównie w futuresach, ale w żadnym z turniejów nie pokazał się wystarczająco dobrze, żeby podskoczyć w zestawieniu i stać się znanym szerszemu gronu fanów dyscypliny. Sukces osiągną tylko w jednym – organizowanych przez amerykańską federację tenisa mistrzostwach do lat 18. Jego zwycięstwo zostało wynagrodzone dziką kartą, dzięki której mógł w US Open zmierzyć się z Janowiczem.

Łodzianin, który coraz śmielej poczyna sobie w zawodowym cyklu, musiał być zaskoczony, kiedy okazało się, że nikomu nieznany Amerykanin posiada kilka poważnych tenisowych argumentów. Już po kilku piłkach Polak zorientował się, że musi szybko znaleźć receptę na potężny serwis i uderzenia z głębi kortu Novikova, jeżeli chce w tym meczu zaistnieć. Zorientował się za późno – po niespełna półgodzinie gry Novikov zakończył partię, a po niecałych 90 minutach prowadził już 2:0.

W trzecim secie Janowicz błysnął skutecznością, dzięki czemu pierwszy raz w meczu przełamał Amerykanina. To mu dało zwycięstwo 6:3 i nadzieję, że jest w stanie odwrócić losy meczu. Ale w czwartej, dość chaotycznej partii górą ponownie był osiemnastolatek. Po niespełna dwu i półgodzinnym meczu zanotował pierwsze w karierze zwycięstwo na US Open, czego, niestety, nie da się powiedzieć o Janowiczu.

Dennis Novikov (USA) – Jerzy Janowicz (Polska) 6:2, 7:6(6), 3:6, 6:3